​Irak’ta protestolar sürüyor 7 ölü, onlarca yaralı

​Irak’ta protestolar sürüyor 7 ölü, onlarca yaralı

Cuma, 22 Kasım, 2019 - 07:15
Bağdat'taki göstericiler Tahrir Meydanı yakınında güvenlik güçlerinin kullandığı beton bloklar üzerinde (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak güvenlik güçlerinin, dün Bağdat’taki protestoculara karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kapsülleri atması sonucu yedi kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Güvenlik ve sağlık kaynaklarına göre bir kişi gerçek mermi nedeniyle, diğerleri ise göz yaşartıcı gaz kapsüllerinin kafalarına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

1 Ekim'den bu yana, Bağdat'ı ve bazı güney şehirlerinde ‘rejimi devirme’ ve ‘geniş kapsamlı reformlar’ talebiyle devam eden protestolarda şimdiye kadar çoğu göstericiler olmak üzere 330 kişi yaşamını kaybetti

Alman haber ajansı DPA’ya konuşan görgü tanıkları, protesto gösterileri, oturma eylemleri ve grevlerin okullar, üniversiteler ve bazı devlet kurumlarında hala devam ettiğini bildirdi.

Görgü tanıkları ayrıca, Bağdat, Basra, Maysan, Nasiriye, Vasit, Müsenna, Divaniye, Necef, Kerbela ve Babil şehirlerinde çadır kurulmaya devam edildiğini ve zorlu hava koşulları ile yaklaşan kış mevsimine rağmen gösteriye katılan kişi sayısının artığını aktardı.

Öfkeli göstericiler, Irak ve Kuveyt arasındaki Safvan limanının kapatılmasının yanı sıra Um Kasr’da bazı petrol sahası, rafineri ve ticari limanlara giden yolları kapatmaya devam ediyor.

Gösterilerde ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edilirken, Bağdat ve güney illerinde çok sayıda kişinin kaybolduğu belirtildi. 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde gözaltına alınan 2 bin 500 kişinin ise serbest bırakıldığı aktarıldı.

Öte yandan meclisteki partiler, bu hafta başında, göstericilerin hükümet değişikliği, gösterilerde yaşanan şiddet ve cinayetlerin soruşturulması, kabine revizyonu ve seçim yasası gibi taleplerini gerçekleştirmesi için Başbakan Adil Abdulmehdi'ye 45 gün süre verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya