Almanya'yı ziyaret eden Sisi, Merkel ile bir araya geldi

Almanya'yı ziyaret eden Sisi, Merkel ile bir araya geldi

Perşembe, 21 Kasım, 2019 - 08:15
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Berlin'de Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesinin gelecek dönemde Almanya ile iş birliğini en üst düzeye çıkarmak ve iki ülkenin ortak ilgi alanına giren meselelerde siyasi eşgüdüm ve görüş alışverişini güçlendirmek istediğini söyledi.

Sisi, Afrika ile Uyum (Compact with Africa) inisiyatifi kapsamında ziyaret ettiği başkent Berlin’de dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı görüşme sırasında Almanya’nın çeşitli kalkınma mekanizmaları aracılığıyla Mısır’daki kalkınma planlarına öncelik vermesine gösterdikleri önemi ifade etti.

Sisi, ülkede yatırımları teşvik için hükümetin ortaya koyduğu son yasal düzenlemelere işaret ederek Almanya’nın Mısır’daki yatırım hacmini iki katına çıkarmasını ve iki taraf arasındaki ekonomik iş birliğinin artmasını beklediklerini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi açıklamasında, iki ülke heyetinin uzun süren toplantılar gerçekleştirdiği ziyarette Merkel’in Sisi’nin Almanya’yı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini aktardı.

Radi’nin açıklamasına göre Mısır ve Almanya arasında başta ekonomi ve ticaret olmak üzere ikili ilişkilerde eşi görülmemiş bir ivme yakaladıklarını belirten Merkel, bölgedeki güvenliğin ve istikrarın temel direği olarak nitelediği Mısır’ın Almanya’nın Ortadoğu’daki en önemli ortaklarından biri olduğunu kaydetti.

Radi, görüşmede Mısır ile düzensiz göç ve terörizmle mücadele alanlarında yürütülen çabaları eş güdümlü hale getirmenin yollarına da değinildiği bilgisini verdi. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü görüşmede ayrıca iki ülkenin ortak ilgi alanlarına giren bölgesel ve uluslararası meseleler kapsamında başta Sahel ülkeleri olmak üzere Afrika Kıtası'ndaki devletlerin güvenliğini etkileyen Libya’daki krizin tüm yönleriyle ele alındığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Sisi’nin Berlin’de kaldığı konutta Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i kabul ettiğini belirten Radi, Sisi’nin özellikle Ortadoğu’da ortaya çıkan şartlar ve zorluklar ile terörün ve radikalizmin tehdidinin ışığında iki ülke arasındaki danışma ve iş birliğinin arttırılmasının önemine vurgu yaptığını aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Radi’nin aktardığına göre Sisi, devletlerin insan haklarının temelinde yer alan güvenlik ve istikrarı sağlamak adına sahada terörizmle ve radikal ideolojilerle mücadele etmesinin gerektiğine dikkat çekerek uluslararası topluma terörizmin kaynaklarını kurutma, aktarılan mali fonlar ile savaşçı ve silah sevkiyatını engelleme çağrısında bulundu.

Mısır ile Almanya arasında önceki gün ayrıca gençlik merkezleri, gıda güvenliği, eğitim, KOBİ desteği, sosyal konut, altyapı ve yenilenebilir enerji alanlarında öncelikli projelere 330 milyon euro değerinde finansman sağlanması için 5 ortak iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

Editörün Seçimi

Multimedya