ABD: DEAŞ milyonlarca dolara ulaşabiliyor

ABD: DEAŞ milyonlarca dolara ulaşabiliyor

Perşembe, 21 Kasım, 2019 - 06:15
ABD'nin Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea (Arşiv - A.P)
Lüksemburg/Şarku’l Avsat
ABD'nin Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, yaptığı açıklamada DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından örgütün finansmanının Irak ve Suriye merkezli bir sistemden çok daha fazla parçalı bir sisteme geçmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Billingslea, Lüksemburg’ta DEAŞ ile mücadele konusuna odaklanan bir toplantıya katıldıktan sonra gazetecilere, örgütün, liderlerinin ölümüyle başa çıkabilmesi için DEAŞ finans işlemlerinde Irak ve Suriye’de merkez odaklı bir modelden daha çok bölgesel bir modele geçilmesini beklediğini açıkladı. Billingslea yaptığı açıklamada DEAŞ’ın hala milyon dolarlara ulaşma imkanının olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Billingslea, DEAŞ’ın daha fazla kendi içinde yeterliliği sağlamak için özellikle kaçırma ve şantaj eylemlerinden fidye aldıklarını hatta var oldukları Nijerya’da inekleri çaldıklarını söyledi. Billingslea, örgütün bu şekilde farklı bölgesel sistemlere dayandığını açıkladı.

‘DEAŞ Finansmanı ile Mücadele Grubu’ adı altında DEAŞ finans kaynakları ile mücadele etmek üzere kurulan koalisyon içindeki ülkelerin temsilcileri, Lüksemburg’daki toplantıya katıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya