AB ve Vatikan, Bolivya'daki durumun kontrolden çıkmaması için uyardı

AB ve Vatikan, Bolivya'daki durumun kontrolden çıkmaması için uyardı

Çarşamba, 20 Kasım, 2019 - 11:00
Avrupa Komisyonu, Bolivya’daki durumu çok geç olmadan takip etmek için bir kriz birimi kurdu (AFP)
Madrid/Şevki Reis

Avrupa Birliği (AB) ve Vatikan, Bolivya’daki durum kontrolden çıkmadan tarafların diyalog masasına oturması çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yeni Bolivya hükümetini ve istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales’i destekleyen kuvvetlere seslenmiş, ülkeyi sivil çatışmaya sürükleyen krizi çözmek için sakinleşme ve diyalog kurmaya çağırmıştı.

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Bolivya’daki durumu takip etmek için bir kriz masası kurdu. Aynı zamanda geçici hükümet temsilcilerini, Morales’i destekleyen Sosyalizm Hareketi Partisi (MAS) üyelerini ve birkaç sivil toplum örgütünü Yüksek Seçim Mahkemesi üyelerinin yenilenmesi konusunda uzlaşmaya varmak ve seçimler için tarih belirlemek üzere bir toplantıya çağırdı.

Morales destekçileri, geçici cumhurbaşkanının istifa etmesi çağrısıyla sokaklara çıkarak yolları kapattı. Polis, karakola zorla giren bir topluluğun kendisine saldırması sebebiyle Morales’in destekçilerinden birinin öldüğünü açıkladı.Böylece neredeyse bir aydır devam eden çatışmalardaki ölü sayısı 24’e yükseldi. Protestocular arasından yerli insanlardan oluşan çoğunluk, Morales’in istifasının darbeden başka bir şey olmadığı düşüncesiyle bayraklarını ve “Kurşuna değil, yaşama saygı duy” yazılı pankartlar kaldırdı. Böylece, Morales’in kalesi olan Cochabamba şehri yakınlarında dokuz koka çiftçisinin öldürülmesine dikkat çekti.

Geçici Başkan Jeanine Anez’in güvenlik güçlerinin görevlerini yerine getirirken cezai kovuşturmalardan muaf tutulacağının yazılı olduğu bir kararname yayınlamasının ardından, protestocuların öfkesi daha da arttı. Bazı Bolivyalılar, söz konusu kararnameyi ‘cinayet açıklaması’ olarak görürken Uluslararası Af Örgütü ise kararnamenin kaldırılmasını talep etti. Morales ise söz konusu kararnameyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yeni hükümetin barış için çalışmak yerine darbeyi kınayan vatandaşlara hakaret etme ve baskı uygulama emirleri verdiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Jean Arnault, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada  “Bolivya, kurumlar arasındaki anlaşmazlık, giderek daha tehlikeli hale gelen protestolar, güvenlik kuvvetlerinin baskıları ve ülke genelindeki şiddet ve vandalizm eylemleri arasında bir krizin eşiğinde duruyor. Durum kontrolden çıkmadan önce bir diyalog masası düzenlemek için AB ve Bolivya Kilisesi ile birlikte çalışıyoruz. Çünkü diyalog, krizi çözmenin tek yoludur.” ifadelerinde bulundu.

Bolivya piskoposları tarafından yapılan açıklamada ise, “Anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için diyalog masasına oturmak kaçınılmazdır. Şeffaf ve adil seçimler ise krizden barışçıl ve demokratik bir şekilde çıkmanın tek yoludur” ifadelerine yer verildi. Morales, AB ve Katolik Kilisesi’nin diyalog çağrısına destek verdiğini belirtirken geçici hükümetten ise henüz net bir cevap gelmedi. Yeni seçim çağrısını birinci öncelik olarak alan hükümet, Seçim Mahkemesi üyelerini henüz yenilemediği gerekçesiyle bu seçimler için bir tarih ilan etmedi.

Krizi daha da derinleştiren durumlardan biri de, parlamentonun üçte ikisini oluşturan Sosyalizm Hareketi Partisi (MAS), meşruiyete karşı bir darbe yapıldığı konusunda ısrar etmesi ve Morales’in geri dönmeye hazır olduğunu, ancak tekrar başkanlığa aday olmayacağını ilan etmesiydi.

Bolivya krizindeki üç arabulucu: BM, AB ve Katolik Kilise, diyalogu ve anlayışı kolaylaştırmak için tüm ilgili tarafları tutumların ve açıklamaların tonunu yumuşatmaya çağırdı. Geçici Bolivya hükümeti ise, Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro'yla bağları koparmak ve Maduro'yu devrime çağrısında bulunan muhalif lider Juan Guaido’yu tanımak gibi siyasi adımlar attı. Yeni İçişleri Bakanı Arturo Morillo ise kendisini ustaca cinayetler işlemekle suçladığı eski İçişleri Bakanı’nın peşinden gitme niyetini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya