ABD'den Batı Şeria'daki yerleşim için yeşil ışık

ABD'den Batı Şeria'daki yerleşim için yeşil ışık

Salı, 19 Kasım, 2019 - 11:45
Washington-Ramallah/Şarku'l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin artık Batı Şeria’daki İsrail yerleşimini uluslararası hukuka aykırı olarak görmediğini söyledi. Bu açıklama, Batı Şeria’daki yerleşim faaliyetlerine yeşil ışık yakmak anlamına geliyor.

ABD, Filistin topraklarında yapılan yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu duyurduğu 1978’den bu yana sergilediği politikayı değiştirdi. Pompeo, “Bu yönetim, yasal tartışmanın tüm yönlerini dikkatlice inceledikten sonra Batı Şeria’da İsrail sivil yerleşim yerlerinin kurulmasının uluslararası hukuka aykırı olmadığını kabul ediyor” dedi.

Söz konusu açıklamanın barış olasılığını artırdığına dikkat çeken Pompeo kararın gerçeklere dayandığını ifade etti. Ancak bunun anlaşmazlığı çözmek için ‘Batı Şeria’nın herhangi bir barış anlaşmasında statüsünü önyargılı kılmak anlamına gelmediğini’ vurguladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, Pompeo’nun açıklamalarına verdiği yanıtta ABD yönetiminin uluslararası hukuka ve iradeye doğrudan karşı koyduğunu söyledi. ABD’nin uluslararası hukukun temellerini baltalamaya ve kanunları değiştirmeye çalıştığını işaret etti. Ureykat, ABD’nin bu şekilde davranmasının uluslararası bir oyuncu ve uluslararası krizleri çözmede kabul edilebilir bir faktör olarak rolünü ortadan kaldırdığını vurguladı.

Uluslararası toplumu ABD’ye yanıt vermeye çağıran Ureykat bu tavrın, uluslararası istikrar için bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. FKÖ Genel Sekreteri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası toplumun bunu ele alması ve ABD yönetimini, uluslararası hukuk ve fikir birliği konusunda devam eden ihlallerin yol açabileceği olası istikrarsızlaştırma ve kaostan sorumlu tutması gerekiyor.”

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safedi, ABD'nin yerleşim bölgelerine yönelik tutumundaki değişimin tehlikeleri ve barışı sağlama çabalarına etkileri konusunda uyarılarda bulundu. Safedi, “İşgal altındaki Filistin’deki İsrail yerleşim yerleri uluslararası hukuka ve uluslararası meşruiyet kararlarına aykırıdır” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise konuya dair şunları söyledi;

“ABD’nin tavrındaki değişim tarihi bir hatayı düzeltiyor. Bu politika tarihsel bir gerçeği yansıtıyor. Bu politika, Yahudilerin Judea ve Samiriye’de yabancı sömürgeci olmadıkları gerçeğini yansıtıyor.”

Batı Şeria’ya İbranice’de Judea ve Samiriye deniliyor.

Pompeo'nun kararı açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Kudüs, Batı Şeria veya Gazze'yi ziyaret etmeme konusunda uyarıda bulundu. Bölgedeki ABD vatandaşlarına yüksek derecede dikkatli davranmaya ve güvenliklerini artırmak için uygun önlemler almaya çağırdı.

Pompeo’nun açıklamasının ABD’ye ait kurumlara ve tesislere zarar verecek tepkilere neden olmasından endişe ediliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya