Saudi Aramco 1,7 milyar dolarla dünyanın en değerli şirketi oluyor

Saudi Aramco 1,7 milyar dolarla dünyanın en değerli şirketi oluyor

Salı, 19 Kasım, 2019 - 10:30
Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi önümüzdeki ay hisselerinin yaklaşık yüzde 1,5'ini satacak (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

Saudi Aramco'nun 1,6-1,7 trilyon dolar (yaklaşık 9-10 trilyon TL) aralığında hedeflenen piyasa değerine göre yapacağı hisse satışları, şirketi rahatlıkla dünyanın en değerli firması haline getiriyor.

Pazar günü duyurulan fiyat, Microsoft, Amazon ve Apple gibi 1 trilyon dolarla (yaklaşık 5,7 trilyon TL) zirveye ulaşmış diğer firmaların bedelinden daha yüksek.

Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi, Riyad'ın Tedavül Borsası'nda işlem yapmayı planladığı önümüzdeki ay hisselerinin yaklaşık yüzde 1,5'ini satacak.

Hisseler ise Suudi Arabistan ve diğer Körfez devletleri dışında resmi olarak satışa sunulmayacak. 

Aramco'nun astronomik değeri, firmanın gelecekte onlarca yıl boyunca seri halde milyarlarca varil petrol çıkarmaya devam edebilmesine dayanıyor.

Aramco günlük net değeri bugünün piyasasında 719 milyon dolar (yaklaşık 4,1 milyar TL) eden 11 milyon 600 bin civarı varille herhangi başka bir firmadan daha fazla petrol üretiyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, geçen yıl 111 milyar dolar (yaklaşık 636 milyar TL) olan ve gelecek yıl 75 milyar dolar (yaklaşık 430 milyar TL) olarak planlanan kar payıyla diğer tüm şirketlerden -Apple'ın 5 kat üstünde- fazla kar ediyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya