Trablus'a hava saldırısı: 7 kişi ölü 15 yaralı

Trablus'a hava saldırısı: 7 kişi ölü 15 yaralı

Salı, 19 Kasım, 2019 - 10:15
Bir güvenlik görevlisi, 18 Kasım’da Trablus’un güneyine yönelik bir hava saldırısında yanan arabanın yanında duruyor (AFP)
Kahire/Halid Mahmud

Libya’nın başkenti Trablus’un güneyindeki bir fabrikayı hedef alan bir hava saldırısında 7 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu (LUO) güçlerini son iki gün boyunca iki taraf arasındaki çatışma alanlarında mevcut sakinliği bozmakla suçladı.

Gelişmelerin ardından Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Misyonu (UNSMIL) Başkanı Gassan Selame, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Libya’daki siyasi ve güvenlik gelişmeleri hakkında brifing verdi.

UMH yanlısı güçlerin başlattığı Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyonu Odası, 18 Kasım’da yayınladığı bir bildiride, ordunun Vadi er-Rabi bölgesinde hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu ifade etti.

UMH’ye bağlı bir tıp merkezi de Vadi el-Rabi bölgesindeki es-Sunbulah bisküvi fabrikasına hava saldırısı düzenlendiğini, saldırıda 5’i yabancı uyruklu 7 çalışanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Merkez, bombardımanın fabrikadaki 15 çalışanın da ciddi şekilde yaralanmasına yol açtığını ve fabrikada maddi hasarların oluştuğunu belirtti.

İki çatışma tarafı, Trablus’un güneyinde olan bu bölgenin kontrolünü paylaşıyor. Ayrıca sivillerin öldüğü ve altyapıların tahrip olduğu saldırılara dair de birbirlerini suçluyorlar.

LUO, saldırının detaylarına ilişkin ayrıntılı açıklama yapmadı. Ancak geçen pazar akşamı LUO’ya bağlı medya merkezi tarafından yayınlanan bildiriye göre ordu güçleri, Garabulli ekseninde çok sayıda niteliksel operasyon başlattı. Medya merkezi, el-Kavia bölgesinde bir idari alanın daha hedef alındığını, 5 milisin öldüğünü ve yaralı bazı milislerin de ele geçirildiğini açıkladı. Merkez, LUO güçlerinin ise herhangi bir kayıp yaşamadan merkezlerine geri döndüğünü belirtti.

Öte yandan Libya Genel Elektrik Şirketi, Trablus’un güneyindeki çatışmaların, geçen pazar günü bir enerji nakil hattını etkilediğini, Garabulli ekseninde, Pazar çarşısında ve bazı bölgelerde elektrik kesintilerin yaşandığını ifade etti.

Güvenlik koşulları nedeniyle hala hasarlı hatların bakımının engellendiğini açıklayan şirket, son günlerde devam eden çatışmalardan ve teknik ekiplerin bölgeye girememesinden dolayı bir hattın da hasar gördüğünü vurguladı.

Bu durumlara rağmen Fayiz es-Serrac, 18 Kasım’da Trablus’taki bazı hükümet yetkililerini içeren bir toplantıda, “iki aydan uzun bir süredir kapalı olan Mitiga Uluslararası Havaalanı’nın faaliyete yeniden başlama, havaalanının, personellerinin, vatandaşların ve yolcuların güvenliklerinin sağlanması ve havaalanındaki uçuşların devam etmesi için gerekli tüm önlemleri” masaya yatırdı.

UMH tarafından yayınlanan bir bildiride, toplantıda Libya ordusunun Yüksek Komutanı olarak Serrac’ın havaalanındaki askeri alanı sivil alandan tamamen ayırma kararı üzerinde durulduğu belirtildi. Trablus’taki tek sivil havaalanı olan Mitiga Havaalanı, hava saldırıları sonrasında geçen Eylül ayından bu yana uçuşları askıya almış durumda.

Fayiz es-Serrac, düzenlediği basın toplantısında “UMH güçlerinin başarılarının, savaşın sona erdiği sinyalini verdiğini” söyledi. Serrac, “Başkenti işgal eden ve iktidarı ele geçirmeye çalışan saldırganlık, 7 aydan bu yana devam ediyor, ancak hedefine ulaşamadı” dedi.

Öte yandan Bingazi’deki Libya havayolları şirketi, ülkenin batısındaki Misrata Havaalanı yetkililerini bakım yapmak üzere havaalanına ulaşması sonrasında faaliyetteki bir uçağa el koymakla suçladı.

Şirket, geçen pazar akşamı yayınladığı bir bildiride, “Hata, Misrata havaalanı mühendisleri tarafından giderildi ve uçak kalkış için hazırlanırken, Misrata Havaalanı’nda müdür asistanı olarak görev yapan bir kişi tarafından sebepsiz şekilde durduruldu” ifadelerine yer verdi.

Bingazi’deki şirketin sözcüsü İzzeddin el-Maşnun, uçağın bakım yapılırken alıkoyulduğuna dikkati çekerek, “Uçakların alıkoyulması, uçuş tarifesine ciddi zararlar veriyor. Havayolu günde üç kez uluslararası uçuş noktalarına uçuş gerçekleştiriyor” dedi.

Libya’nın doğusundaki yetkililer, sivil bir uçağın da Misrata’dan kalkış yaptıktan kısa süre sonra güvenlik kontrolü için iniş yapmaya zorlandığını, Libya Havayolları Şirketi’ne ait uçağın 90 dakika boyuna alıkoyulduğunu belirtirken, bu durumun iki taraf arasındaki Libya kurumlarının ve altyapının kontrolüne yönelik rekabeti kızıştırıp gerilimi artırdığını açıkladı.

12 Avrupa ülkesi de Bingazi şehri Milletvekili Siham Sergeva’nın 4 aydır kayıp olması nedeniyle endişelerini dile getirdi. Avrupa ülkeleri, Sergeva’nın akıbetinin öğrenilmesi için soruşturma başlatma çağrısında bulundu.

Libya’daki Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İngiltere büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği (AB) misyonu, bir bildiri yayınlayarak, Libyalı makamlara “Sergeva’nın ortadan kaybolması nedeniyle acil soruşturma başlatma” çağrısı yaptı.

Bildiride, “Uluslararası insan hakları yasalarının ihlali göz ardı edilmeyecek ve failler, yasalar uyarınca cezalandırılacaktır” denildi.

Temmuz ayı ortalarında kimliği bilinmeyen silahlı adamlar, Siham Sergeva’nın evine baskın düzenlemişti. Silahlılar, Sergeva’ya ve eşine saldırıda bulunurken, daha sonra Sergeva’yı bilinmeyen bir yere götürmüştü. Silahlıların, LUO’ya mensup olduklarından şüpheleniliyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya