Rusya DEAŞ'lıların çocuklarını geri alıyor

Rusya DEAŞ'lıların çocuklarını geri alıyor

Salı, 19 Kasım, 2019 - 10:00
DEAŞ militanlarından biri (Arşiv-Reuters)
Moskova/Şarku’l Avsat
Moskovalı yetkililer, yaşları 1 ila 3 arasında değişen 32 çocuğu Irak'tan Rusya'ya bir uçakla getirdiklerini, çocukların Irak'ta terör suçlarından mahkum olan Rus kadınların çocukları olduğunu söylediler.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, AFP'nin aktardığı açıklamasında, 32 çocuğun, hapis cezası alan ya da DEAŞ'a katıldıkları için yargılanmayı bekleyen anneleriyle birlikte Irak cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, pazartesi akşamı Bağdat'tan Moskova'ya nakledilen çocukların derhal hastanelere götürüldüğünü ve kapsamlı bir muayeneden geçirildiklerini açıkladı.

Rus yetkililer, yaşları 1 ila 15 arasında değişen Rusya uyruklu toplam 122 çocuğun Aralık 2018'den beri dört seferde Irak'tan Rusya'ya uçak ile transfer edildiğini söyledi. Bugünkü uçuştan önceki son uçuş temmuz ayında yapılmıştı.

Geri dönen kadınların ve çocukların çoğu şu anda Çeçenistan gibi Kafkasya bölgesinde Müslümanların çoğunlukta olduğu cumhuriyetlerde yaşıyorlar.

Bazı devletler, radikal örgütlerin yanında mücadeleye katılan vatandaşlarının vatandaşlıklarını iptal etmeye çalışırken Rus yetkilileri, özellikle de Rusya’ya bağlı Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, radikal vatandaşlarının ülkeye geri dönüşünü büyük ölçüde kolaylaştırdı.

Bu politikaya rağmen, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov, bu ayın başında yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 bin Rus uyruklu radikal kadın ve çocuğun Ortadoğu’da terör eylemlerine karıştıktan sonra ülkeye geri dönmesinin yol açabileceği tehlikeleri vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya