Port Sudan'da sokağa çıkma yasağı

Port Sudan'da sokağa çıkma yasağı

Salı, 19 Kasım, 2019 - 09:00
Sudan güvenlik güçleri protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı (Reuters)
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudanlı yetkililer, Özgürlük ve Adalet için Birleşik Halk Cephesi lideri ve Devrimci Cephe Başkan Yardımcısı el-Emin Davud’un bir liman kentini ziyareti sonrasında çıkan protestoların ardından Port Sudan'da sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Eyalet polisi tarafından yapılan açıklamada, Kızıldeniz Eyaleti Güvenlik Komitesi’nin yaptığı acil durum toplantısında, Port Sudan'da 15.00-03.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirilmesi yönünde karar alındığı belirtildi. Açıklamada, sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceği bilgisi yer almadı.

AFP’ye konuşan görgü tanıkları, şehirde şiddetli çatışmaların yaşandığını ve yolcuları taşıyan küçük bir minibüsün ateşe verildiğini aktardı.

Özgürlük ve Adalet için Birleşik Halk Cephesi lideri Davud’un destekçileri tarafından düzenlenen karşılama töreni sırasında protestolar düzenlendi. Beni Amir kabilesine mensup olan Davud’un şehre gelişi, bölgedeki en büyük kabilelerden birinin mensupları tarafından protestolarla karşılandı. Protestoların ardından taraflar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı, Port Sudan kentinde bulunan Osman Dakna Hastanesi yakınında iki kabilenin mensupları arasında çıkan çatışmaların ardından yaralanmaların olduğunu ifade etti. Hızlı destek güçlerinin çatışmaların ardından derhal müdahalede bulunduğunu belirten görgü tanığı, müdahale sonrasında çatışmaların son bulunduğunu söyledi.

Bir diğer tanık ise bölgedeki tansiyonun hala yüksek olduğunu ve sokağa çıkma yasağının getirilmesinin ardından şehirde hızlı destek güçlerinin konuşlandırıldığını aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya