Kuzey Kore'den ABD'ye: Bize faydası olmayan görüşmelerle artık ilgilenmiyoruz

Kuzey Kore'den ABD'ye: Bize faydası olmayan görüşmelerle artık ilgilenmiyoruz

Salı, 19 Kasım, 2019 - 07:15
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği hava tatbikatını izledi
Seul-Moskova/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a hitaben, “Bir anlaşmaya varmak için hızlı davranmalısın. Yakında görüşürüz” ifadelerini kullandı.

Pyongyang ise dün yaptığı açıklamada, nükleer müzakerelerden yeni tavizler verilmediği sürece Washington ile zirve düzenlemekle artık ilgilenmeyeceklerini belirtti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Kim Kye Gwan, resmi ajans KCNA'daki açıklamasında, Washington'un nükleer müzakereleri canlı tutmak için Kuzey Kore'ye karşı düşmanca siyasetine son vermesi gerektiğini belirtti. Kuzey Kore, bu ay ABD’nin müzakereleri yeniden başlatma teklifini reddetmişti. Kuzey Kore, kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını isterken, Washington ise ilk önce Kim'in nükleer silah programını gevşetmesi konusunda ısrar ediyor.

Japon haber ajansı Kyodo’nun haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, ülkesinin ABD ile müzakere etme çabalarını görüşmek üzere dün Moskova'ya gitti. Kyodo haber ajansı, kaynak belirtmeden, Choe’un Kuzey Kore'yi nükleer silahlarından vazgeçirme çabalarına katılan Rusya'yı ziyareti sırasında ABD müzakerelere ihtimalini de gündeme getirdi. Ancak Kuzey Kore medyası, Choe’un Rusya ziyaretine yer vermedi. Trump ile Kim arasında Şubat ayında Vietnam’da düzenlenen ikinci zirvenin başarısız olmasından bu yana görüşmelerde çok az ilerleme kaydedildi.

ABD ve Güney Kore, geçtiğimiz Pazar günü yaptıkları ortak açıklamada, Kuzey Kore ile olan barış çabalarını desteklemek amacıyla askeri tatbikatlarını ertelediğini duyurmuştu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise böyle bir dönemde, Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği tatbikata katıldı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre, tatbikata katılan Kim Jong-un,  Kuzey Kore askeri birimlerinin olası bir savaşa hazır olmaları için eğitim almalarının gerekli olduğunu ifade etti.

Kuzey Kore'nin resmi gazetesi Rodong Sinmun ise Kim Jong-un’un pilotlarla çektirdiği bir fotoğrafını yayınladı.

Kim ve Trump, Haziran 2018’den beri üç kez bir araya geldi. Ancak Şubat ayında Vietnam'ın başkenti Hanoi’de yapılan ikinci zirvenin başarısızlığının ardından Pyongyang ile Washington arasındaki müzakereler çıkmaza girdi. Kuzey Kore yönetimi, Washington’ın müzakereler için “yılın sonuna kadar” harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. ABD’nin oyalandığını belirten Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise “Artık bize bir şey ifade etmeyen görüşmelerle ilgilenmiyoruz. ABD Başkanı’na onunla gösteriş yapacağı bir şey vermeyeceğiz” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya