​Iraklı protestocular Um Kasr Limanı’nın girişini kapattı

​Iraklı protestocular Um Kasr Limanı’nın girişini kapattı

Pazartesi, 18 Kasım, 2019 - 09:15
Um Kasr Limanı önündeki göstericiler (AP)
Irak/Şarku’l Avsat

Iraklı protestocular ülkenin en büyük limanı Um Kasr’ın girişini kapatarak, personel ve yük taşıyan kamyonların girmesini engelledi. Bu da limanın faaliyetlerinde yüzde 50 düşüşe neden oldu.

Um Kasr Limanı’ndan bildiren kaynaklara göre protestocuların bugün öğleden sonraya kadar limana girişi engellemesi halinde faaliyetler tamamen durabilir.

Um Kasr Limanı’nın girişleri, 29 Ekim - 9 Kasım tarihleri arasında da kapatılmış sadece 7-9 Kasım arasında kısa süreli çalışması mümkün olmuştu.

Irak'ın Körfez’deki ana limanı olam Um Kasr, başta tahıllar, bitkisel yağlar ve şeker gönderileri olmak üzere gıda ithalatına bağımlı olan ülkede her türlü ihtiyacının temini için kullanılan önemli bir gümrük kapısı olarak görülüyor.

Hükümet sözcüsü, limanın sadece bir hafta kapatılmasının ekonomiye 6 milyar dolardan fazla zarar verdiğini ifade etmişti.

2003’te Saddam Hüseyin’in devrilmesinden bu yana görülen en büyük protesto gösterileri Bağdat ve ülkenin güneyinde 1 Ekim’de başlamıştı. Protesto gösterilerinde şimdiye kadar 300’den fazla insan hayatını kaybetti.

Protestocular, yozlaşmış ve yabancı ülkelerin çıkarlarının esiri olarak gördükleri siyasi sınıfın görevden ayrılmasını talep ediyorlar.

Iraklı protestocular şimdiye kadar grev, trafiği engellenme, limanlar ve petrol tesislerinin kapatılması gibi sivil itaatsizlik yöntemlerine başvurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya