​SDG, Rusya ve Şam arasında yeni anlaşma: Türkiye sınırındaki bölge rejime devredilecek

​SDG, Rusya ve Şam arasında yeni anlaşma: Türkiye sınırındaki bölge rejime devredilecek

Pazartesi, 18 Kasım, 2019 - 07:30
Ölen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) üyeleri için Kamışlı’da cenaze töreni düzenlendi (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rusya ve rejim arasındaki yeni bir anlaşmanın ayrıntılarını açıklayan Suriyeli Kürt bir kaynak, anlaşmanın, Rasulayn’ın güneyinde Hristiyanların çoğunlukta olduğu Türkiye sınırına yakın Tel Tamer kasabası hakkında olduğunu belirtti.

Söz konusu kaynağın Basnews'te yer alan açıklamalarında, SDG, Rusya ve rejim arasındaki anlaşmada Tel Tamer kasabasının Rus ve Suriye tarafına devredilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Kaynak, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli muhaliflerin Tel Tamer’de kontrolü sağlamasını önlemek için uluslararası M4 karayolunun güneyine çekilmek konusunda da anlaşmaya varıldı. SDG, Rusya ve Suriye rejimi ile yaptığı yeni anlaşma kapsamında uluslararası karayolunun 1 km güneyine çekilmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Rusya ve rejim kuvvetlerinin Tel Tamer kasabasında dün konuşlanmaya başladığını bildiren kaynak, 15 zırhlı araçtan oluşan Rus askeri takviyelerinin SDG ile yapılan anlaşma kapsamında Cumartesi-Pazar gecesi Kamışlı kırsalına ulaştığını açıkladı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ise Suriye hükümetine diyalogun artırılması çağrısında bulunarak Suriye’yi bölmek gibi bir amaç taşımadıklarını açıkladı. Açıklamada, “Özerk Yönetim, Suriye hükümetine diyalog dilini geliştirme ve anlaşmaya varma çağrısında bulunuyor. Kuzey ve Doğu Suriye bileşenleri olarak Suriye’yi bölmek gibi bir amacımız yok. Bu konuda hakkımızda yapılan suçlamalar doğru değil. Bu niyetimiz olmadığı gibi herkesin Suriye’nin sekiz yıl önceki haline geri dönmeyeceğini bilmesi gerekir. Bu yüzden en iyisi, aramızda bir çözüm söylemi geliştirmektir” ifadelerine yer verildi. Özerk Yönetim, bununla beraber bölgede demografik değişime neden olduğu yönünde Türkiye’ye ciddi suçlamalarda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya