​Benny Gantz üçüncü erken seçimleri önlemek için azınlık hükümeti mi kuracak?

​Benny Gantz üçüncü erken seçimleri önlemek için azınlık hükümeti mi kuracak?

Pazartesi, 18 Kasım, 2019 - 07:30
Netanyahu'nun siyasi geleceği yolsuzluk suçlamalarıyla tehlike altında. (Reuters)
Emced es-Said
İsrail’de Ortak Arap Listesi Bloku ve İsrail Evimiz Partisi’nin Benny Gantz başkanlığında bir azınlık hükümeti kurulmasını desteklemesi, Gantz'ın elinde kalan son seçenek gibi görünüyor. Benny Gantz, Netanyahu'nun ikinci kez hükümet kurmayı başaramamasının ardından Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurmakla görevlendirildi.

Yasaya göre hükümeti kurmakla görevlendirilen kişi mecliste güven oylaması yapabilir ve hükümetin kurulması çoğunluk tarafından onaylanabilir. Knesset’te 61 ve üstü milletvekilinin onayının alınmasına normal şartlarda gerek yok. Ancak hükümetten güvenoyunun çekilmesi durumunda en az 61 Knesset üyesinin onayı gerekiyor.

Knesset'teki mevcut durum, Benny Gantz'a bir azınlık hükümeti kurma yetkisi verdi. Mavi Beyaz İttifakı, İşçi Partisi, Meretz Partisi, Ortak Arap Listesi Bloku ve Evimiz İsrail Partisi de söz konusu azınlık hükümetini destekliyor. Netanyahu'nun mecliste sadece 55 milletvekili varken Gantz'ın 56 üyenin oyuna ihtiyacı var. Bu say da kendi partisinde mevcut.

Mavi Beyaz'a yakın kaynaklar azınlık hükümetinin geçici olacağı görüşünde. Zira Başsavcı yakında Netanyahu hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verecek. Parlamento, Netenyahu’nun dokunulmazlığını kaldırılabilir ve derhal istifa edebilir. Likud Partisi, Mavi Beyaz ile birlikte genişletilmiş bir birlik hükümetine katılabilir ve Liberman ve Meretz ile birlikte aşırılık yanlısı partilerden arınmış, genişletilmiş laik bir hükümette çalışabilir. Liberman'a göre Netanyahu'yu siyasi arenadan dışlamak için geçici bir azınlık hükümetinin desteklenmesi şart.

“İsrail düşmanı Arap partilerin desteğini aldığından dolayı azınlık hükümeti İsrail için felaket olacak” diyen Netanyahu azınlık hükümeti senaryosuna karşı karalama kampanyası başlattı. Netanyahu hükümetindeki ve partisindeki isimler, Arap partilerin desteğini alan bir hükümete karşı ağır muhalefet kampanyası yürütüyor. Bu şekilde hükümet kuranların ihanet içerisinde olacaklarını savunuyorlar.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığı habere göre, İsrailli politika uzmanları, Netanyahu'nun yarattığı atmosferin Başbakan Rabin’in 1995’te Filistinliler ile yaptığı Oslo Anlaşması’nın ardından oluşan suikast atmosferini hatırlattığı görüşünde.

Her ne kadar İsrail siyasetinde tansiyon yükselse de bu kez Benny Gantz başkanlığında dar bir hükümet kurulması Arap partiler ve sağcı Liberman desteğiyle ile gerçekleşecek.

İsrailli analistlere göre duruma dair sorulması gereken soru şu:

“Gantz ve partisi Araplara karşı yürütülen kışkırtma kampanyalarının ortasında böyle bir hükümeti kurma cesareti gösterebilecek mi yoksa İsrail bir yıl içinde üçüncü seçime mi gitmek zorunda kalacak?”

Editörün Seçimi

Multimedya