Lübnan'daki protestolar hangi partilerin destekçilerini rahatsız etti?

Lübnan'daki protestolar hangi partilerin destekçilerini rahatsız etti?

Pazar, 17 Kasım, 2019 - 13:30
Lübnan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden yol üzerindeki gösteriler Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın destekçilerinin tepkisine neden oldu (EPA)
Beyrut/Paula Astih
Şii ikilisi (Hizbullah ve Emel Hareketi) ve Özgür Yurtseverler Hareketi destekçileri, son bir aydır devam eden protesto gösterilerinde yolları kesen eylemcilerin, parti liderlerini ‘yolsuzluk ve hırsızlık’ suçlamalarıyla hedef aldığı sloganlardan rahatsız oldu. Ancak söz konusu partilerin gösterilere karşı sağduyu politikası izlemesi nedeniyle, iki tarafın destekçilerinin çatışma alanları daha çok sosyal medya platformlarıyla sınırlı kalıyor.

Şii İkilisi ve Özgür Yurtseverler Hareketi liderleri, bölgelerden sorumlu yetkili ve yöneticilerinden, parti destekçilerini, yolları keserek gösteri düzenleyen gençlerden uzak durmaları hususunda uyarmasını istedi. Fakat göstericiler yönde bir uyarının olduğu konusunda şüpheli. Zira, daha önce göstericilere karşı onlarca ihlal gerçekleşti. Sözgelimi, Şii İkilisi destekçilerinden onlarca genç başkent Beyrut şehir merkezindeki göstericilere sopa ve bıçaklarla saldırmış ve çadırlarını ateşe vermişti. Daha birkaç gün önce de Beyrut’un Hıristiyanların çoğunlukta olduğu Jal el Dib semtinde bir saldırgan arabasından elinde tüfekle inerek göstericilere rastgele ateş etmeye başladı. Saldırganın, Özgür Yurtseverler Hareketi destekçilerinden olduğu iddiaları gündeme gelse de, Hareket bu yöndeki iddiaları reddetti.

Özgür Yurtseverler Hareketi Başkanı Cibran Basil, destekçilerine hitaben yaptığı son konuşmada, “Tepki vermek yasak. Bunun bir komplo olduğu ortaya çıktı. Gösterilerdeki iyi insanlar ve evlerinde oturanlar, bu komplonun düşmesinin güvencesidir” ifadelerini kullandı.

Özgür Yurtseverler Hareketi’nin bölgelerden sorumlu bir yetkili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Avn destekçilerinin bir aydır süren ‘iftira, küfür ver hakaretler’ karşısında oldukça rahatsız olduğunu ve tepki vermek için sosyal medyadan başka bir platforma sahip olmadıklarını ifade etti.

Yetkili, “Birçok destekçi, göstericilerin bazı medya araçlarının iddia ettiği gibi Lübnan halkının çoğunluğunu oluşturmadığını yerel ve uluslararası kamuoyuna ispat etmek için her an sokağa çıkmaya hazır olduklarını söylüyor. Ancak yönetimin talimatları kesin. Sağduyuyla hareket edilecek. Çünkü ülkede bir fitnenin çıkması en son istediğimiz şeydir” diye konuştu.

Şii İkilisi yöneticilerinin sahadaki göstericilerden uzak durulması talimatının ihlal edildiğini gösteren birçok olay kaydedilmesine rağmen, Hizbullah üzerinde analiz yazılarıyla bilinen Kasım Kasir, Hizbullah’ın göstericilere dokunmama ve sağduyuyla hareket etme noktasında kesin talimatları olduğunu ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kasir, “Hizbullah içinde halihazırda karşı eylem başlatma eğilimi bulunmamakta. Ancak üzerinde baskı hissetmesi halinde yeni kararlar alabilir. Hizbullah şu an yol kesme eylemlerine karşı kamuoyu oluşturmak adına geleneksel medya ve sosyal medya üzerinde baskı kurmaya ve siyasi kanalları kullanmaya odaklanmış durumda” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya