Irak Parlamentosu, Savunma Bakanı’ndan ‘üçüncü taraf’ ifadesine açıklık getirmesini istedi

Irak Parlamentosu, Savunma Bakanı’ndan ‘üçüncü taraf’ ifadesine açıklık getirmesini istedi

Pazar, 17 Kasım, 2019 - 12:45
Bağdat’ta düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterileri (Reuters)
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak Savunma Bakanı Necah eş-Şemeri’nin hükümet karşıtı gösterilerde hem eylemcilerin hem de güvenlik güçlerinin ölümünden sorumlu tuttuğu "üçüncü taraf” açıklamasının yankıları sürüyor.

Şemeri, Perşembe günü Fransa’nın başkenti Paris’teki ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı gösterilerde meydana gelen ölümlerin, yetkililerin bilgisi dışında ülkeye sokulan gaz bombalarını kullanan "üçüncü tarafların eliyle" gerçekleştirildiğini belirtmişti.

Tüfekle atılan gaz bombasının menzili 100 metreyi geçmediğini anlatan Şemeri, güvenlik güçlerinin 300 metre uzağındaki göstericilerden ölen ve yaralananlar olduğunu ifade etti.

Bakan Şemeri’nin ‘üçüncü taraf’ ifadesi, hükümetin vatandaşları koruyamadığı eleştirilerini de beraberinde getirdi.

Irak Savunma Bakanlığı, artan eleştiriler üzerine Şemeri’nin ‘üçüncü taraf’ ifadesine gerekçe olarak yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Bakan Şemeri, 'üçüncü taraf' ifadesiyle gaz bombaları ve silah kullanarak barışçıl göstericiler ile güvenlik güçlerini hedef alan çeteleri kastetmiştir” denildi.

Iraklı gözlemciler, hem Bakan Şemeri’nin hem de Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına işaret ederek, halen ‘üçüncü tarafın’ meçhul kaldığına dikkati çekti.

Irak Parlamentosu’nun aldığı karara göre, Şemeri’nin yarın parlamentoda düzenlenecek oturumda göstericilerin ‘üçün tarafların’ eliyle öldürüldüğü açıklamasına açıklık getirmesi bekleniyor.

Irak Meclisi Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyesi ve Anbar Milletvekili Muhammed Kerbuli, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ‘üçüncü taraf’ ifadesini açıklığa kavuşturması için Bakan Şemeri’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini söyledi.

Soru önergesini, parlamentonun denetleyici rolünden hareketle kamuoyunun bilgilendirmesi amacıyla sunduğunu belirten Kerbuli, anayasanın 61. Madde’nin 7’inci bendinde soru önergesinin sunulmasından sonraki en yakın otururumda yanıtlanması gerektiğini ifade etti.

Kerbuli’nin Bakan Şemeri’ye yönelttiği sorular şöyle;

1-Anayasa’nın 9. Maddesi’ne aykırı bir şekilde göstericilerin güvenlik sorumluluğunu federal polisten alarak orduya devretme talimatını size kim verdi?

2- Protestocular arasında ölümcül yaralanmalara neden olmakla suçladığınız ‘üçüncü taraf’ hakkında hangi bilgilere sahipsiniz?

3- Göz yaşartıcı gaz bombası, tüfek, mermi ve teçhizat ithalat eden taraflar ve kaynaklar hakkında istihbarat bilgileriniz veya teşhisleriniz nelerdir?

4- Talimatlara uymayanlar ve ateş açanların cezalandırılmasını öngören prosedürleriniz nedir?

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği ve Irak Parlamentosu’na bağlı İnsan Hakları Komisyonu, 300 kişinin ölümüne ve 12 bini aşkın kişinin yaralanmasına neden olan ‘üçüncü tarafın’ açığa kavuşturulması çağrısında bulundu.

Öte yandan Haşdi Şabi, göstericiler arasında ölümcül yaralanmalara neden olan göz yaşartıcı gaz kapsüllerini ithal ettiği ve eylemcilere karşı kullandığı yönündeki haberleri reddetti.

Haşdi Şabi’den yapılan açıklamada, basında, Haşdi Şabi’nin göz yaşartıcı gaz kapsüllerini ithal ettiği yönünde sahte belgelerin yer aldığına dikkat çekilerek, söz konusu belgelerin Irak’ın içişlerine müdahale eden uluslararası çevrelerin eliyle dolaşıma koyulduğu belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya