​Irak'ta göstericilere genel grev desteği

​Irak'ta göstericilere genel grev desteği

Pazar, 17 Kasım, 2019 - 12:30
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak’ta görgü tanıkları bugün binlerce Iraklının çok sayıda hükümet binası, okul, çarşı ve dükkanın kapatıldığı gönüllü bir grev düzenlendiğini aktardılar. Benzeri görülmemiş bir sahne olarak nitelenen grev, Bağdat ve 9 ilde gerçekleşen protestolarda göstericilerin hükümetin istifası, meclisin feshi ve erken seçime gidilmesi gibi taleplerini desteklemeyi hedefliyor.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan görgü tanıkları, binlerce öğrenci, din görevlisi ve devlet memurunun göstericilerin taleplerini desteklemek için başkent Bağdat'ın farklı bölgelerinde ve diğer illerde sokaklara döküldüklerini kaydettiler.

Bağdat ve diğer illerdeki güvenlik yetkililerinin yolları ve köprüleri kapattıklarını belirten görgü tanıkları, greve giderek protestoları destekleyenlerin gösteri alanlarına ulaşmasını önlemek için takviye güçler konuşlandırıldığını söylediler.

Vasit Emniyet Genel Müdürü Tuğgeneral Ali Hasan yaptığı açıklamada, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında işbirliği olduğunu ve protesto gösterilerinin yapıldığı alanları korumak için güvenlik güçleri ile göstericilerin ortak devriyeler düzenlediğini belirtti.

Öte yandan İranlı yetkililer, İran’da devam eden protesto gösterileri nedeniyle Basra’daki Şelamice Sınır Kapısı’ndan Iraklı yolcuların girişlerini engellemeye devam ediyor. Bununla birlikte sadece iki ülke arasında ticari mal taşıyan tırların geçişine izin veriliyor.

Diğer yandan 4 haftadır devam eden protestolara destek için gidilen genel grev nedeniyle Babil, Vasit, Meysan ve Dikar bölgelerinde bugün itibarıyla resmi tatil ilan edildi.

Şii din adamı Mukteda es-Sadr geçtiğimiz hafta Irak tarihinde benzeri görülmemiş bir şekilde tüm memurlara ve öğrencilere protesto gösterilerini desteklemek amacıyla bir günlük genel grev çağrısında bulunmuştu.

Buna karşın Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanlıkları, öğrencilerden derslere devam etmelerini ve genel greve katılmamalarını istedi.

Bununla birlikte Iraklı göstericiler, Bağdat ve diğer illerde protestolarda dile getirilen hükümetin istifası, meclisin feshi ve anayasa değişikliği taleplerini desteklemek için gidilen genel grevi memnuniyetle karşıladılar.

Protestocular, gönüllü olsa ve gösterilerin yapıldığı alanlara erişim kısıtlansa da grevin yalnızca duyurulmasının dahi talepleri için bir zafer olduğunu öne sürdüler.

Bağdat’taki Tahrir ve Hıllani meydanları ile Basra, Meysan, en-Nasıriyye, Vasit, ed-Divaniyye, Semava, Necef, Kerbela ve Babil’deki il meclis binaları önlerindeki gösteri alanlarına son 24 saattir sakin bir atmosfer hakim.

Irak hükümeti, sokaklardaki yeni gelişmelere karşı önlem almak ve güvenliği kontrol etmek için çok sayıda güvenlik takviyesinde bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya