​Rabıta Genel Sekreteri, ABD’nin Utah eyaletini ziyaret etti

​Rabıta Genel Sekreteri, ABD’nin Utah eyaletini ziyaret etti

Pazar, 17 Kasım, 2019 - 08:00
Utah/Şarku'l Avsat
Dünya İslam Birliği'nin (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, yapılan resmi davet üzerine ABD’nin Utah eyaletine bir ziyarette bulundu. Dr. İsa,  Utah’da Eyalet Valisi Gary Herbert, tarafından resmi bir törenle karşılandı.

Eyalet Valisi Herbert, Dr. İsa ile işbirliği umutları ve ortak çıkarların ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. Ortak hedeflere ulaşmak için işbirliği yapma arzusunun altı çizildi.

Rabıta Genel Sekreteri, Utah eyaletindeki Mormon Hareketi Liderliğinin ofisinde,  üst düzey yetkililerle araya geldi. Görüşmede, dinler ve kültürler arasındaki ilişkiler için köprü inşa etme çabalarını destekleme yolları ele alındı.

Toplantının organizatörü David Bednar, Dr. İsa’ya ithafen yaptığı konuşmada, “Kendi adım ve Utah eyaleti adına, inanç ve kültürleri bir araya getirmek, nefret söylemi ve şiddet içeren radikalizmle savaşmak için insanlara ilham veren konuşmalarınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Öte yandan Dr. İsa, Utah eyaletinde yayınlanan resmi Deseret gazetesinin Yayın Kurulu üyeleri ile geniş çaplı bir diyalog gerçekleştirdi. Rabıta Genel Sekreteri, uluslar ve halklar arasında köprülerin inşa edilmesini, engellerin kaldırılmasını, diyalog ve anlayış eksikliğini ve gerçeği iletmeyen tek taraflı kaynaklardan bilgi almayı durdurmayı destekleyecek acil insani katkılarda bulunulması gerektiğine işaret etti.

Dr. İsa, Yayın Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantıda İslam tarihinde ilk kez 27 grup ve mezhebin onayını alan bin 200’den fazla müftü ve alimin üzerinde uzlaştığı Mekke Bildirgesi hakkında bilgilendirmede bulundu. Yayın Kurulu belgenin içeriğini ve öneminin altını çizdi.

Bütün dinlerin şefkatle geldiğini, nefret, çatışma ve savaşlarla gelmediğini ifade eden Rabıta Genel Sekreteri,  İslam'ın adalet, sevgi, hoşgörü ve çeşitliliğe saygı değerlerini taşıyan tüm insanlar için ılımlılığı ve merhameti temsil ettiğini vurguladı. Dr. İsa, içerik endüstrisinde medyanın rolünün ve kamuoyunu etkilemenin önemine de vurgu yaptı.

Mormonlar’ın çalışmaları hakkında bilgi alan Dr. İsa,  ABD’deki ihtiyaç sahiplerine yiyecek, giysi ve mobilya sağlamak amacıyla kurulan fabrika ve tesisleri gezdi.

Utah Üniversitesi’nin davetine icabet eden Rabıta Genel Sekreteri, rektör Kevin Worthen ile bir araya geldi. Ardından yüzlerce öğrenci ve öğretim üyesinin katılım gösterdiği bir konferans verdi.

Worthen, Dr. İsa’nın ziyareti hakkında şu ifadeleri kullandı: “Üniversitemizde olmanız büyük bir onur, özellikle de dünyaca ünlü bir isim olmanız ve şahsınızın dinler ve kültürlerin takipçileri arasında köprü kurma çabalarınız açık. Bunun için minnettarız ve bizi temsil ettiğiniz Müslümanlarla bir araya getiren birçok olumlu katılımcı olduğunuzu düşünüyoruz.”

Editörün Seçimi

Multimedya