İran’da gösteriler yayılıyor… ‘Sivil itaatsizlik’ eylemleri başladı

İran’da gösteriler yayılıyor… ‘Sivil itaatsizlik’ eylemleri başladı

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 12:15
Tahran/Şarku’l Avsat
İran’da dün benzin fiyatlarına yüzde 50 zam getirilmesi ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sisteminin uygulanmaya başlanması vatandaşların öfkelenmesine ülkedeki birçok büyük şehirde gösteriler düzenleniyor. Gösteriler sırasında bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralandı.

İsfahan, Buşehr, Geçsaran, Senendec (İran Kürdistan Eyaleti’nin yönetim merkezi) gibi önemli şehirler, büyük yürüyüş ve protesto gösterilerine tanıklık ediyor.

Tahran’daki bazı göstericiler, araçların kontaklarını kapatarak akaryakıt zammını protesto etti. İranlı vatandaşlar ayrıca başkentte ki en büyük otoyollardan biri olan İmam Ali yolunu kapattı.

Sebep gösterilmeden benzin fiyatlarına getirilen zammı protesto eden İranlılar, araçları ile İsfahan’daki ana yolu kapattı. Ülkenin güneyinde bulunan Fars eyaletinin başkenti olan Şiraz ve Sultanabad’da ise göstericiler lastik yakarak yolları kapattı.

İranlı göstericiler başkent Tahran’ın batısında bulunan Gohardasht, Kermanşah, Yezd ve Tebriz’de sivil itaatsizlik başlatırken, protestocular “Yalancı Ruhani” sloganları attı. Göstericiler, İran polisinin bazı şehirlerde gösterileri zorla dağıtmasının ardında, polislerin göstericileri korumasını talep eden sloganlar da attı.

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’ya göre, Sircan’da bir sivil hayatını kaybederken, bir kaç kişide çıkan olaylarda yaralandı. Sircan Valisi Muhammed Mahmud Abadi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında bir kişinin öldüğünü, ancak ölüm sebebinin henüz netleşmediğini belirtti.

IRNA haber ajansına göre, İran hükümetinin dün akaryakıt fiyatlarına zam açıklamasının ardından dün akşamdan bu yana birçok şehirde gösteriler düzenlendi.

Ajansa göre, İsfahan ve Kirman eyaletine bağlı Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verilirken, polis göstericilere müdahale etti.

Gösterilerin yapıldığı şehirler arasında, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz bulunuyor.

İran’da dün benzin fiyatlarına yüzde 50 zam getirilmesi ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sisteminin uygulanmaya başlanması vatandaşların öfkelenmesine neden oldu.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi’nin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

Ruhani: Zor zamanlar yaşanıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ülkesinin son 10 yıldır en zor zamanlarını yaşadığını ifade etti. Ancak dün yapılan hükümet toplantısında zam kararıyla yaptırımları ilişkilendirmeyi reddeden Ruhani, bunun geçim sıkıntısı yaşayan birçok aileye yardımcı olacağını belirterek, “Kimse hükümetin ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğu için böyle bir karar aldığını düşünmemelidir. Hiçbir riyal, hazineye gitmeyecek” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya