Almanya, Türkiye’nin DEAŞ’la bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişileri Berlin’e göndermesine tepkili

Almanya, Türkiye’nin DEAŞ’la bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişileri Berlin’e göndermesine tepkili

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 11:30
Berlin/ Rağda Bahnam
Türkiye’nin DEAŞ’la bağlantısı olduğundan şüphelenilen Almanları iade etmesine Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

Türkiye’den sınır dışı edilen Irak kökenli Alman uyruklu 7 kişilik bir aile ve DEAŞ’lı olduğu düşünülen 2 kadın, dün Berlin’deki Tegel Havalimanı'na indi.

Berlin’in tepkisine neden olan şey, Ankara’nın DEAŞ’lı olduğundan şüphelenilen Alman vatandaşlarını bu konuda Berlin’le ayrıntılı bir şekilde konuşmadan ve kişiler hakkında deliller sunmadan Almanya’ya iade etmesiydi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Alman vatandaşlığına sahip kişilerin geri dönüşünün önlenemeyeceğini ve bu kişilerin Türkiye'de olduğu gibi yurtdışında konsolosluk yardımı alma hakkına sahip olduklarını belirtti. Sözcü, “Türkiye, Türkiye’de ikamet etme hakları olmayan Alman vatandaşlarını Almanya’ya gönderme hakkında sahiptir. Ancak bu, yasal şartlar ve usuller dahilinde olmalıdır. Bu şartlar konusunda Ankara'da devam eden bir diyalog var” dedi. Bu şartlar arasında Türkiye'deki Alman büyükelçiliği veya konsolosluğunun sınır dışı edilecek kimselerin kimliğinden parmak izi veya DNA testleri sayesinde emin olması gerektiği bulunuyor. Daha sonra ise, yol açabilecekleri olası tehlikelerin belirlenmesi için bu kişilerin Alman konsolosluğuna ifade vermeleri gerekiyor. Bu görüşmeler, uzman araştırmacılar tarafından yapılıyor. Sözcünün açıklamalarına göre tüm bunların ardından, Almanya, vatandaşlarını geri almaya karar veriyor.

Alman polisi, Türkiye tarafından sınır dışı edilen kişileri tutuklayamasa da, Irak kökenli babayı başka suçlardan tutukladı. Bild gazetesine göre, mültecilerin Alman vatandaşlığı ve konut belgeleri almalarına para karşılığında yardımcı olan 55 yaşındaki baba, sahtecilikle suçlanıyor. Polis, sınır dışı edilen kişilerin DEAŞ’a bağlı olduklarına dair delillerin yetersiz olması sebebiyle onları tutuklayamıyor. Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu Iraklı ailenin DEAŞ’la herhangi bir bağlantısı olmadığını, ancak diğer iki kadının terör örgütü bölgelerinde bulunduğunu belirtti. Bu iki kadının tutuklanması, soruşturma sonuçlarına tabi olacak. Sözcü, genellikle bu tür kişilerin savaş bölgelerinden döndüklerinde radikalliği de beraberinde getirdiklerini, ancak bu kişilerin Almanya veya Avrupa’da şiddet eylemlerinde bulunmak istediklerine dair bir kanıt bulunmadığını da sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü aynı zamanda bakanlığının başta çocuklar olmak üzere bu tür geri dönen kişilerle ilgilenip onları yeniden topluma kazandırmak için özel bir birim kurduğunu da ifade etti. Bu hususta sözcü, “DEAŞ tarafından radikal bir eğitim sistemi çatısında büyüyen çocuklara mağdur gözüyle bakılmalı, döndüklerinde gereken desteği almalılar” ifadelerini kullandı. Sözcü ayrıca, “DEAŞ saflarında savaşan insanlar, Almanya'ya döndüklerinde yargılanacaklarını bilmeliler. Terör örgütü suçları, Alman mahkemelerinde sürekli ve sıkı bir şekilde takip ediliyor” dedi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya