Silahlı kişiler Guaido’nun Karakas’taki parti binasını bastı

Silahlı kişiler Guaido’nun Karakas’taki parti binasını bastı

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 11:15
Maskeli kişiler Juan Guaido’nun parti binasını bastı (AFP)
Karakas/Şarku’l Avsat
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı yapılacak gösterinin arifesinde dün silahlı ve maskeli kişiler, Karakas’taki muhalif lider Juan Guaido’nun parti binasına baskın düzenledi.

Siyah elbise giyen ve üzerinde tabanca ve silah taşıyan bu kişiler, Halk İradesi Partisi binasına girerek bilgisayar ve güvenlik kameraları kayıtlarına el koydu.

AFP’nin haberine göre görgü tanıkları, bina içerisinde bulunan 30 kişinin kimliklerinin alındığını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre parti lideri Roland Carreño, yaklaşık 12 polisin parti binasına girerek bir grup parti üyesini gözaltına aldığını ve onlara ait özel eşyalara el koyduğunu aktardı.

Carreno açıklamasında, Karakas’ın doğusunda Halk İradesi Partisi’nin merkezi olduğunu söyleyerek, “Geldiler ve merkezimize girdiler… Bir saat boyunca bizi tuttular ve bugün düzenlenecek olan protesto gösterileri için yiyecek ve içecek hazırlayan parti üyelerinin laptop, cep telefonları ve paralarını aldılar” ifadelerini kullandı.

Carreno bazı polislerin, FAES birimi rozeti taktıklarını söyledi. 

Muhalif lider Juan Guaido konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olayı Maduro’nun “el koyma” ve “korkutma” girişimi olarak nitelendirerek, yapılan baskını kınadı.

Devlet Başkanı Evo Morales’in baskı altında istifaya zorlanması ile Bolivya olaylarından yararlanmayı umduğu iddia edilen muhalif lider, Maduro’nun istifa etmeye zorlanması için bugün destekçilerine sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Kendisini Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak ilan eden Guaido, yaklaşık 50 ülke tarafından tanınıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya