Sistani, Iraklı siyasi partilerin ‘oyalama’ taktiğine tepki gösterdi

Sistani, Iraklı siyasi partilerin ‘oyalama’ taktiğine tepki gösterdi

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 09:00
Dün Bağdat'ın merkezindeki protestocular ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaralanan bir eylemci (AP)
Bağdat/Hamza Mustafa
Iraklı Şiilerin en büyük dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani, siyasi partilerin göstericilerin talepleri karşısında ‘oyalama’ taktiğine tepki gösterdi.

Sistani'nin Kerbela'daki Temsilcisi Seyit Ahmed es-Safi, cuma hutbesinin ardından dini merciin mesajını okudu. Sistani mesajında, Irak’ta yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde şiddete başvurulmasına tepki gösterirken, özel mülkiyet ve kamu mallarının korunması çağrısında bulundu.

Sistani, Irak’ta halkın siyaset kurumuna olan güvenini yeniden tesis etmek adına, seçim kanununun değiştirilmesi ve halkın siyasi tabakada istediği değişikliği yapmasına fırsat tanıyacak sistemin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Söz konusu fırsatı sunmayan hiçbir yasanın kabul edilmeyeceğini ve değerinin de olmadığının altını çizen Sistani, ülkede seçimlerin düzenlenmesinden sorumlu Yüksek Seçim Komiserliği’nde halkın kabul edeceği adil ve güvenilir bir değişime ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Sistani’nin temsilcisi Ahmed es-Safi, minberden yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Göstericilerin bugüne kadar hiçbir talebi yerine getirilmedi. Özellikle yolsuzluğa bulaşan üst düzey devlet yetkililerinin cezalandırılması, halktan gasp edilen malların iadesi, iktidar çevresine tanınan ayrıcalıkların lağvedilmesi, özel mevkilere iltimas ve kotalarla gelinmemesi konusunda somut adımlar atılmadı. Tüm bunlar, göstericilerin taleplerini yerine getirme konusunda iktidardaki siyasi güçlerin kabiliyeti veya ciddiyeti hususunda şüpheye yol açıyor. İktidarı elinde bulunduranlar, halkı oyalama yoluyla gerçek anlamda reform yapmadan kaçacak ve kurtulacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Kitlesel halk gösterileri sonrası durum onlar için artık eskisi gibi olmayacak. Buna dikkat etsinler. Irak halkının liderlik ettiği bu reform savaşı halkı ilgilendiren ulusal bir savaştır. Bunun ağır yükünü Iraklılar taşıyor. Dışarıdan herhangi bir tarafın buna karışmasına izin verilemez. Dış müdahaleler, ülkeyi uluslararası ve bölgesel güçler arasında çıkar paylaşım alanına dönüştürür. Bunun da Irak'a büyük riskleri olur.”

Sistani’nin mesajında ayrıca, önceki dönemlerde bu şekilde uzun süreli gösteri yapmayan Iraklıların artık “yolsuzluk ve her yeri saran tahribattan kurtulmak için bu gösterilerden başka yol bulamadıkları” kaydedildi.

İstifa açıklaması

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin eski danışmanı Leys Şibr, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Abdulmehdi’nin istifasını sunmadığına dikkati çekerek, siyasi partilerin mevcut koşullarda tek bir isim üzerinde uzlaşmasının zorluğu dikkate alındığında Abdulmehdi’nin bu kararını haklı gördüğünü söyledi.

Şibr, “Alternatif kişi, siyasi partilerin kendisinden istediğini yerine getirecek, dışardaki güçlerin talepleriyle uyum halinde çalışacak ve siyasi partilerin stratejik görüşlerini hayata geçirecek biri olmalı. Eğer böyle bakacak olursak bu durumda Abdulmehdi’nin alternatifi yok. Çünkü o, kendisinden istenileni yapıyordu. Ancak göstericiler kendi taleplerini gerçekleştirecek bir alternatiften başkasını kabul etmeyecek” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş- Şammari, Sistani’nin daha önce siyasilere reformları hayata geçirmeleri için tanıdığı 50 günlük mühletin çoktan sona ermesine rağmen, siyasi tabakanın buna niyeti olmadığının görüldüğünü ifade etti.

Şammari, Sistani’nin verdiği mesajlar arasında seçim yasası ve Yüksek Seçim Komiserliği ile ilgili ifadelerinin bir erken seçimin işareti olabileceğini söyledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya