Suudi Arabistan'da yolsuzluk suçlamasıyla 5 yetkiliye 32 yıl hapis cezası

Suudi Arabistan'da yolsuzluk suçlamasıyla 5 yetkiliye 32 yıl hapis cezası

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 08:45
Riyad/ Şarku'l Avsat
Suudi Arabistan Kamu Savcılığı, dün idari ve mali yolsuzlukla suçlanan 5 yetkili görevden aldı. Söz konusu yetkililerin, 32 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ifade edilirken, 9 milyon riyal (2,4 milyon dolar) para cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Kamu Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, sanıklara idari ve mali yolsuzluk yapma, kamu malını kötüye kullanma ve yasadışı mal sahibi olma gibi suçlamaların yöneltilmesinin ardından yürütülen soruşturmada bu suçların sabit olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Sanıklar aleyhine 300’den fazla delil toplanarak yetkili mahkemeye sunulduğu bildirildi. Yargılama sonucunda sanıkların 32 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. 9 milyon riyali aşan para cezalarına ek olarak kişisel hesaplarındaki fonlara el konulmasına karar verildi.

Başsavcılığın açıklamasında, söz konusu sanıklar arasında rüşvet almakla suçlanan bir yetkilinin de bulunduğu ifade edildi.

İddianamede bir başka yetkilinin ise rüşvet alma ve kamu görevlisi olduğu halde ticaretle uğraşmakla itham edildiği belirtilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya