Küba, ABD’den Guantanamo'yu iade etmesini istedi

Küba, ABD’den Guantanamo'yu iade etmesini istedi

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 08:00
Caimanera (Küba) / Şarku’l Avsat
Küba, ABD’den 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra dönemin Başkanı George W. Bush tarafından başlatılan "teröre karşı savaş" sırasında açılan ve 2002 yılından bu yana "düşman savaşçılar" için bir tutuklama merkezi olan Guantanamo ABD Askeri Üssü’nün kurulu olduğu toprakları iade etmeye çağırdı. Üste 680’e yakın tutuklu hapsedilmişti. 2008 yılından bu yana Guantanamo'ya yeni mahkumlar nakledilmedi ancak Başkan Donald Trump yeni tutuklular gönderme niyetine işaretle, Guantanamo’nun çalışmaya devam etmesi için Ocak 2018'de bir kararname imzaladı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel tarafından Küba'nın Washington'un baskısına boyun eğmeyeceğini vurgulamak için Guantanamo üssüne iki kilometre uzaklıktaki Caimanera köyünün girişindeki bir plaketin üzerine “Çok hassas savunma alanı” yazılmıştı. Sakinlerinin çoğu balıkçılık yapan 10 bin nüfuslu ve 1903 yılından bu yana 117 kilometrekare arazi işgal eden bu küçük kıyı köyü, aynı adı taşıyan ABD’nin deniz üssünden sadece iki kilometre uzaklıkta, Guantanamo Körfezi'nin batı kıyısında yer almasaydı Başkan’ın ilgisini çekmezdi.

Caimanera köyüne erişim askerler tarafından denetleniyor. Köy, caddeleri, bisikletleri ve bir ulaşım aracı olarak at arabaları ile diğer Küba köylerini andırıyor. Sahilde ağlarını atan balıkçılar görünüyor. Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri 'nden (FARC) askerler genellikle Körfez çevresindeki köyde devriye geziyor. Bölgenin karadan sadece 49 kilometrekaresi kullanılabiliyor. Geri kalan alan sular, bataklıklar ve deniz üssünün çevresinde mayınlı bir bölgeden oluşuyor.

Miguel Diaz Canel, Fransız basınında yer alan sözlerinde yetkililerin "emperyalizme karşı ilk siper" olarak adlandırdığı bir grup köylüye hitaben yaptığı konuşmada "Yankiler bizi boğmaya devam ediyor ama biz direniyoruz" dedi.

Köyden bir kadın, Devlet Başkanı’nın konvoyun gelişini izlerken “Bu çok güzel” dedi. Canel, Nisan 2018'de iktidara gelmesinden bu yana ilk ziyaretini bölgeye yaptı. Selefleri Fidel ve Raul Castro kardeşlere destek ve karşılama tezahüratları arasında arabadan indi.

Halk tarafından daha fazla tanınmak için son aylarda Havana'dan yapılan ziyaretleri iki katına çıkaran Canel, köye beraberinde gelen bakanlarının programlarını ve kendi programını anlattı. ABD'nin 1962'den beri uyguladığı ve tek amacının "halkın pes edeceğine inanarak ekonomiyi boğmaya devam etmek" olduğu Küba’daki ablukasını güçlendirdiğini söyledi.

Washington'ın Küba’ya yakıt sevkiyatını engellemeye çalıştığını hatırlatan Canel bu durumun ciddi bir sıkıntıya yol açarak yetkilileri sıkı bir tasarruf planı geliştirmeye zorladığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya