​Rusya ve rejim güçleri İdlib’in güneydoğusunu hedef aldı

​Rusya ve rejim güçleri İdlib’in güneydoğusunu hedef aldı

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 15:15
Suriye semalarında uçuş gerçekleştiren Rus savaş uçakları. (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat
İdlib’teki sivillerin, Suriye rejim kuvvetlerinin kara saldırısı başlatacağı endişesiyle göç etmeye başladığı bir dönemde rejim ve Rusya’ya ait savaş uçakları şehrin güneydoğusuna hava saldırıları düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre İdlib’ın güneydoğu kırsalındaki köy ve kasabalarda yaşayan siviller, rejim kuvvetleri hava saldırılarını artırırken kara operasyonuna da başlamasından duydukları endişe nedeniyle göç ediyor.

SOHR’a göre Rus hava saldırıları Zerzur bölgesini ve rejim güçleri tarafından kontrol altına alınan Luveybde köyü çevresini hedef aldı.

SOHR ayrıca rejime ait helikopterlerden Lazkiye’nin kuzeyindeki Kabana, Kefr Nebl, Maarat el-Hurma eksenine ve İdlib'in güneyindeki Baskala köyüne varil bombaları atıldığını bildirdi.

Rus savaş uçaklarının ayrıca geçen çarşamba gecesi İdlib’in güneydoğu kırsalındaki Mişerfa köyünü 15’den fazla hava saldırıyla hedef aldığı bilgisi verildi.

İdlib’in güneydoğusunda rejim güçleri ve muhalif gruplar arasında çıkan çatışmalar dün geceden bu sabaha kadar devam etti. Rejim güçleri temas hattındaki Luveybde köyünü kontrol altına almayı başardı.

Rus savaş uçakları da Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne düzenlediği 24 saldırıyla Mişerfa, Zerzur, Sufuhon, Hizareyn ve Um el-Helahil bölgelerini hedef aldı.

Editörün Seçimi

Multimedya