​Lübnan’dan sevindirici tek haber

​Lübnan’dan sevindirici tek haber

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 15:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Rola Halef, 2016 yılında Financial Times’ın Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı pozisyonuna atandığında, onun bir gün bu efsanevi gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olacağını yazmıştım.

Bu sadece bir temenni ya da hak etme meselesi değildi, aynı zamanda bir dönüşümün başlangıcıydı. Dünyadaki en eski ekonomi gazetesinin başına Lübnanlı genç bir kadının geçmesi… Neden olmasın? İkinci sırayı almasını sağlayan yeterliliği, bir gün ilk sırayı almasını da sağlayacaktı.

İngiliz asaletini ve Japon modernliğinin iç içe geçtiği bu gibi kurumlarda, pozisyonlar yalnızca çarkın dönmeye devam etmesi için öylesine devredilmez. Çünkü bazılarının egosu, tüm kuruma zarar verebilir. Rola Halef’in seçilmesi ise onun bu pozisyon için en mütevazi ve en bilinçli olan kişi olduğunu gösterir. Buna hiç şüphem yok. Halef, gazeteciliğin kişiliğini ya da Fleet Street’in tarihini değiştireceği için değil, fevkalade bir öğrenci olduğu için seçildi.

Bu köklü kurumun gururu zedelendiğinde, maddi manevi ve mesleki olarak bu hasarı onarmak için çaba harcadığı için seçildi. Fleet Street “ülkesi”, basını rahat bırakmaz. Ne yazıkki Arap gazeteciliği, varoluş sancıları içerisinde gücünü kaybetti. Çok büyük uluslararası gazetelerin yıkıldığını, ya da uçurumun kenarında kalakaldığını gördük. Bazı gazeteler ise Financial Times gibi imparatorluklar haline geldiklerini ilan ettiğini, ancak sonradan üzülerek geri çekildiklerini de gördük.

Böyle büyük kurumların genel yayın yönetmenleri bir kişi değil, âdeta bir kurumdur. Gazetenin kendisinden kat be kat daha önemli olduğunu çok iyi bilen bir kurumdur. Menekşeye benzeyen bu mütevazi Lübnan kadını, Arap dünyasında baskı matbaanın olmadığı 1888 tarihli bu kurumun nasıl korunacağını herkese öğretecek.

Halef, alçakgönüllü ve başarılı bir aileden geliyor. Birkaç gün önce babası Abbas Halef’e oğlunun sigortacılık sektöründeki vaziyetini sormuştum; Varşova’dan New York’a genel müdür olarak gittiğini söyledi. Ben de tüm samimiyetimle sevinerek dedim ki: “Şüphesiz, maaşının en az yarım milyon dolardır”. Bunun üzerine, “Duyduğum kadarıyla, bu pozisyonun maaşı 15 milyonu aşıyor” cevabını aldım.

Şüphesiz Lübnan’ın bu karanlık vaziyetinde Beyrut’tan gelen en sevindirici haber Rola Halef’in bu haberiydi.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya