​Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri üs kurdu

​Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri üs kurdu

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 09:00
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rus hava devriyesi (Russia Today/ RT)
Moskova/ Raid Cebr
Rusya, dün, Suriye’de üçüncü bir askeri üs kurmak için kolları sıvarken, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı havaalanına helikopter ve füze sisteminin aktarıldığını açıkladı.

Rus askeri verilerine göre, iç savaştan önce sivil amaçlar için kullanılan havaalanındaki Rus varlığı, sınır bölgesinde Türkiye ile ortak devriye amacıyla sınırlı olmasına rağmen Moskova, bölgede askeri birimleri konuşlandırmak üzere uzun bir süredir hazırlık yapıyor. Ayrıca bazı kaynaklar, havaalanının 49 yıllığına kiralandığına dair açıklamalarda bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından işletilen, devlete ait Zvezda TV, ilk helikopter ve füze grubunun havaalanına ulaştığını ve Rus helikopterlerini korumak amacıyla kısa menzilli “Pantsir” füze sisteminin kullanıldığını açıkladı. Verilere göre 3 helikopteri içeren ilk grup, Hmeymim Hava Üssü’nden 5 saatlik bir uçuşla havaalanına ulaştı.  

Elde edilen verilere göre Moskova, havaalanında Suriye’nin kuzeyindeki Türk kuvvetlerle ortak devriyelere katılan onlarca zırhlı aracı da konuşlandırdı. Söz konusu adımla, Rusya askeri polisinin faaliyetlerinin güvence altına alınması, Mi-8 ile Mi-35 helikopterlerini içeren ortak hava faaliyetlerinin organize edilmesi hedefleniyor.

Ancak Moskova’nın niyeti hususunda henüz kesin bilgiler mevcut değil. Basında çıkan haberlere göre havaalanı, yalnızca helikopterleri kapsayan bir hava üssüne dönüştürülmek mi isteniyor, yoksa gelecekte savaş uçaklarını da içeren bir entegre hava üssüne mi dönüştürülecek bilinmiyor.

Kaynaklar, eski tarihli açıklamalarında Moskova’nın, Hmeymim Hava Üssü ve Tartus Deniz Üssü’ndeki Rus varlığına ilişkin iki anlaşmaya benzer bir anlaşma imzalamak üzere Şam ile diyalog halinde olduğunu belirtmişti. Rus kaynakların Şarku’l Avsat’a belirttiğine göre, Hmeymim’den bölgeye yapılan devriyelere katılan helikopter nakliyesinin maliyetli ve zor olduğu göz önüne alındığında, lojistik ihtiyaçların karşılanması bekleniyor. Nakliye maliyeti ise, Moskova’nın helikopterlerini emniyet altına almak, maliyeti ve emeği azaltmak için bölgede bir hava merkezine ihtiyacı olduğu anlamına geliyordu.

Ancak havaalanındaki Rus varlığı ve havaalanının bir Moskova üssüne dönüşmesi, operasyonel ve askeri önemin yanı sıra siyasi açıdan da öneme sahip. Öyle ki Rus kuvvetlerin daha önceden ABD güçleri tarafından işgal edilen bir havaalanına konuşlandırılmasının, ABD güçlerinin tüm Suriye topraklarını terk etmesini talep eden Moskova için önemli etkileri bulunuyor. Rus kaynaklar da Moskova’nın, çok menzilli füze sistemlerini kullanarak havaalanını silahlandırmayı ve emniyet altına almayı düşünüyor. Bu durum Irak ve Türkiye’yi de kapsayan geniş alanlardaki ABD hava trafiğinin de takip edilmesini sağlayacak.

Türk-Rus devriyeleri sürüyor

Savunma Bakanlığı da 14 Kasım’da Moskova ve Ankara’nın, Suriye’nin kuzeyinde altıncı ortak devriyesinin tamamlandığını duyurdu. Bakanlık, Rus kuvvetlere ait helikopterlerin bölgede hava devriyesi düzenlediğini belirtti. Ortak devriyelerin Şirik sınır kapısından başladığı, yaklaşık 2 saat sonra yeni bir rotaya yöneldiği ve Karmane köyünü geçtikten sonra görevin tamamlandığı ifade edildi.

Bakanlık, Rus ve Türk zırhlı araçlarının ve 50 Rus ve Türk askerinin katılımıyla devriye sırasında çok sayıda Suriye köyünün ve kasabasının denetlendiğini açıkladı. Rusya yapımı Orlan-10 uçağının, Rusya- Türkiye konvoyunu takip ettiğine dikkat çekildi.

Rusya Devlet Haber Ajansı RIA Novosti, Kamışlı havaalanında bulunan Rus helikopterlerin, takip kapsamını kademeli olarak genişleteceğini duyurdu. Ajansa göre takip alanı, artık Türkiye ve Irak sınırındaki Hasakah bölgesini de içeriyor.

Öte yandan Moskova, ABD’nin Fırat’ın doğusundaki varlığına yönelik çeşitli iddialarda bulundu. Rusya Ulusal Savunma İdaresi Merkezi Başkanı Korgeneral Mikhail Mezentsev, ABD’nin petrol altyapısının koruma bahanesiyle Suriye’yi yağmalamaya ve hükümet karşıtı gruplara fon sağlamaya devam ettiğini vurguladı.

Mezentsev, Rusya-Suriye Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki bir toplantıda, “Petrol tesislerini koruma gerekçesiyle ABD kuvvetlerinin bir kısmı Fırat’ın doğusuna geri gönderilerek, Washington’dan Suriye’nin içişlerine yönelik yapılan yıkıcı müdahale, daha geniş boyutlarda devam ediyor” ifadelerini kullandı. “Gerçekte, hidrokarbon hammaddeleri, hükümet karşıtı güçleri desteklemek üzere kullanılmak için ele geçirildi” diyen Rus yetkili, Suriye halkının milli servetinin çalınmasının Suriye ekonomisinin yeniden yapılandırılmasını engellediğini vurguladı.

18 binden fazla mülteci tahliye edildi

Suriye’deki Rusya Uzlaşma Merkezi Başkanı Yuri Burenkov, Suriye hükümetinin çabalarının ve Rus desteğinin bir parçası olarak, Suriye’deki Rukban kampından 18 binden fazla Suriyeli mültecinin tahliye edildiğini açıkladı. Burenkov, konu hakkında yaptığı açıklamada, “14 Kasım’a kadar 3 bin 897’si erkek, 5 bin 222’si kadın ve 9 bin 151’i çocuk olmak üzere 18 bin 270 mülteci Rukban kampından ayrıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Hmeymim üssünde bulunan merkezin başkanı, “Suriye hükümetinin ortaya koyduğu koşullar, mültecilerin evlerine dönmelerine katkı sağlıyor” dedi.

Suriye ve Ürdün arasındaki sınırda bulunan Rukban kampı çevresinde 55 kilometrelik bir alanı kontrol eden ABD’nin ise tahliye sürecini engellemeye devam ettiği aktarıldı. Erteleme faaliyetini meşrulaştırmak üzere Washington tarafından kullanılan son gerekçeye dikkati çeken Burenkov, “Birleşmiş Milletler’e (BM), bu kamptan ayrılan mültecilerin geçici barınaklarına ilişkin yeterli bilgi verilmediği iddia ediliyor” dedi.

Moskova defalarca Washington’u, BM tahminlerine göre 40 bin mülteci barındıran Rukban kampını dağıtmaya davet etti. Moskova ve Şam, koridorların birkaç defa açıldığını ifade ederken, bu çağrılar, kamp sakinleri arasında rejim tarafından kontrol edilen alanlara gitme hamlesi oluşturmadı. Washington ise, Moskova’yı birçok defa BM insani yardımlarının bölgeye girişine engel olmakla suçladı.

Editörün Seçimi

Multimedya