​Esed: Anayasa Komisyonu savaşı sonlandırmayacak

​Esed: Anayasa Komisyonu savaşı sonlandırmayacak

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 08:30
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed
Şam-Londra/Şarku’l Avsat
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur’u ağırladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre toplantıda bölgedeki son gelişmeler ile iki ülke arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda geliştirilmesi gündeme geldi. Aynı zamanda terörizmle mücadeledeki iş birliğinin ve koordinasyonun tüm bölge ülkelerinin güvenliğine ve istikrarına olumlu yansıdığı ve terör ortadan kalkıncaya kadar devam edeceği vurgulandı.

SANA’nın naklettiğine göre Esed yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Terörle mücadeledeki en önemli unsurlar, değişmeyecek olan parametreler ve ilkelere olan bağlılıktır. Biz ve dostlarımız, bozguna uğrayan ajanları ve paralı askerlerini vurarak Batı’nın ve sömürge devletlerinin aç gözlülüğüne karşı mücadele etmeye devam ediyoruz. Şam, Suriye'deki duruma bir çözüm bulma çabalarını destekliyor. Ancak Anayasa Komisyonu aracılığıyla savaşa bir çözüm bulma girişimleri doğru değil. Çünkü Suriye'deki savaş, anayasadaki anlaşmazlık veya bölünme nedeniyle ortaya çıkmadı. Cinayet, korkutma ve sabotaj eylemleri yürüten terörizm yüzünden ortaya çıktı. Bu yüzden ancak terör yok edildiğinde sona erer.”

Mücteba Zünnur da açıklamasında “İran ile Suriye'yi birleştiren şey, sahadaki taktiksel davaların ötesinde bir kader ve ortak, şerefli bir tarihtir” dedi.

Esed, eski bir İngiliz subayı olan James Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’daki ölümüne de değindi. Esed konuya ilişkin iddiasında “Belki de bu işi yabancı istihbaratın emriyle Türk istihbaratı yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Ankara, söz konusu ölümü intihar olarak gördüğünü duyurmuştu.

Beyaz Baretliler'in bağışlarını koordine eden insani yardım organizasyonu Mayday Rescue’nin kurucusu olan İngiliz James Gustaf Edward Le Mesurier, Beyoğlu’nda, sokak ortasında ölü bulunmuştu. Şam, 2016'da Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Beyaz Baretliler’i El Kaide’nin bir parçası ve uluslararası bağışçıların kuklası olmakla suçluyor.

Esed, aynı zamanda “Genelde, bölgemizdeki istihbarat teşkilatlarının hepsi ana istihbarat servisi CIA’nın kollarıdır. Hepsi tek bir yerin emriyle çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Esed, Le Mesurier’in ‘önemli sırlar’ taşıdığı için öldürülmüş olabileceğine değindiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Belki de anıları ve hayatı hakkında bir kitap üzerine çalışıyordu ancak buna izin verilmiyordu. Bence bu insanlar önemli sırlar taşıdıkları için öldürülüyor. Daha sonra ise bir yük haline geliyorlar ve rolleri sona eriyor. İntihar ettiklerine ya da doğal yollardanöldüklerine inanmıyoruz.”

Le Mesurier'in eşi Emma Hedvig Christina Winberg’in eşinin son dönemde aşırı stres nedeniyle antidepresan ilaçlar kullandığını söylemesinin ardından polis ekipleri intihar ihtimali üzerinde duruyor. Yetkililer olayla ilgili ifadesine yeniden başvurulabileceği için Winberg’e yurt dışına çıkış yasağı verdi. İsveç vatandaşı Winberg, iki kez ifadeye çağrılmıştı.

Beyaz Baretler, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Almanya, Japonya ve ABD de dâhil olmak üzere çeşitli hükümetlerden destek alıyor. ABD Başkanı Donald Trump da 22 Ekim’de söz konusu organizasyona 4,5 milyon dolar yardım sağlama kararını onaylamıştı

Editörün Seçimi

Multimedya