​İsrail, Ebu el-Ata’nın tasfiyesini Hamas ile ateşkes görüşmelerinin başlangıcı olarak görüyor

​İsrail, Ebu el-Ata’nın tasfiyesini Hamas ile ateşkes görüşmelerinin başlangıcı olarak görüyor

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 07:45
Beytüllahim’deki gösterilere müdahale eden İsrail askerleri (EPA)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail Ordusu Sözcüsü Hidai Zilberman dün yaptığı açıklamada İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen komutanlarından Baha Ebu el-Ata'nın tasfiyesinin ve örgüt ile ateşkes anlaşmasının Hamas ile ateşkes görüşmelerinin önünü açacağını bildirdi.

Ebu el-Ata’nın İsrail’e roket atma konusundaki ısrarlarının yalnızca İsrail’i değil, arabuluculuk yapan Mısır’ı, Hamas’ı, hatta Suriye’deki Cihad liderlerini de kızdırdığını belirten Zilberman, “Ebu el-Ata’nın ateşkes çabalarının önünde engel teşkil ettiğine dair şüphe yok” dedi.

Açıklamasında İsrail’in ‘Kara Kuşak’ adını verdiği ve iki gün süren operasyonuyla tüm hedeflerine ulaştığını belirten Zilberman,  söz konusu hedeflerin neler olduğu sorulduğunda “Çoğu roket atmaya hazırlanan 25 Cihad komutanı öldürüldü. Aynı zamanda Cihad’a ait çok sayıda füze, askeri birim, mekanizma ve deniz gücü de zarar gördü veya yok edildi” ifadelerini kullandı.

İsrail Ordusu Sözcüsü, Baha Ebu el-Ata'yı öldürme planının söylenildiği gibi iki sene önce değil, haziran ayındaki iki günlük roket atışının ardından oluşturulduğunun altını çizdiği açıklamasında İsrail Ordusu’nun Ata’ya uyarı mesajları göndermesine ve Cihad liderlerinin roket atışını durdurmak için Mısır'la anlaşmasına rağmen Baha Ebu'l Ata'nın ikna olmadığını vurguladı.

Hidai Zilberman, iki gün boyunca Cihad’la yaşanan çatışmalardaki gerilimden uzak duran Hamas’ın tutumunu da takdir etti:

“Hamas, savaşa girmenin kendisi ve Gazze halkı için fayda etmeyeceğine karar vererek bağımsız hareket etti. Biz de onlara konuyla ilgili gönderdiğimiz mesajlarda bu çatışmaya karışmamasını tavsiye ettik. İşte sonuç bu. Mücadele kısa sürede son buldu. Tıpkı bizim gibi Gazze halkı ve Hamas da büyük zayiatlar vermedi. Bu sabah geçitleri yeniden açtık ve balıkçıların denize geri dönmelerini sağladık.”

Bu kadar kısa sürede alınan ateşkes kararı ise İsrail’de görüş ayrılıklarına ve tepkilere neden oldu. Hükümet, bu kararın bir zafer olduğunu savunurken eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise ‘maskaralık’ olarak niteledi.

Liberman dün konuyla ilgili verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu:

“Netanyahu, İsrail halkını kandırıyor. Bu çatışmada kazanan tek bir taraf var, o da İran. Kaybeden taraf ise İsrail. Cihad gibi küçük bir örgüt İsrail’de üç günlük sokağa çıkma yasağını uygulattırdı, Netanyahu ise çıkıp kazandığımızı mı söylüyor? Halbuki Gazze’de başka bir Hizbullah modeli üretiyor. Hamas, Netanyahu'nun politikası yüzünden birkaç yıl içinde Hizbullah’tan daha güçlü hale gelecek ve yıkıcı silahlara sahip olacak. Bu akıbeti görmeyen varsa artık görmesi gerekiyor. Netanyahu, Hamas’a maddi destek sağlayıp otoritesini sağlamlaştırarak onunla ortak hareket ediyor. Gerçek olan bu. İsrail’in Cihad’a karşı zafer kazandığı değil.”

İsrail devlet televizyonundan muhabir Gal Berger de “İsrail şu andan itibaren Gazze’de sadece Hamas'ın olmadığını, Cihad ve Hamas olduğunu bilmeli” ifadelerini kullandı.

Bölgede çalışmalar yürüten bir uzman da Yediot Aharonot gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsrail hükümetinin 'İslami Cihad'a karşı kazandık' tabirini kullanması utanç verici. Filistin arenasındaki üç numaralı grup olan Cihad, büyük oyunun bölgesel olduğu gerçeğini gizliyor. Bölgesel oyunda yenilen İsrail ise Gazze’de kim olduğu bilinmeyen bir genci öldürerek zafer arıyor. En sonunda da Cihad ile ateşkes anlaşmasına varıyor.”

Siyasi yorumcu Amnon Abramovich de İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ve İç İstihbarat Servisi Şin Bet Başkanı Nadav Argaman’ın söz konusu suikastı desteklediklerini ancak zaten İsrail’deki siyasi kriz yüzünden buna karşı çıkma şanslarının olmadığını belirtti. Abramovich, Yediot Aharonot gazetesindeki yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Kochavi ve Argaman, siyasi hesapları askeri hesaplarla karıştırmakla suçlanmış bile olsalar Aşdod’a roket atılmasının ardından, Netanyahu seçim şöleninde konuşurken suikasta karşı çıkmışlardı. Çünkü Ebu el-Ata'nın suikastının yalnızca kabinenin karar vereceği bir savaşa yol açacağını biliyorlardı. Küçük bir terörist grup olan Cihad, İsrail'i son iki günde bozdu. Tanrı korusun İran, Hizbullah ve Hamas’la bir savaş patlak verirse ne olacak? O zaman füzeleri sayamayız bile.”

İşçi Partisi lideri Amir Peretz de İsrail hükümetini Filistinlilerle kapsamlı bir siyasi uzlaşma yolunda ilerlemeye çağırdığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bir terörist örgüt liderine suikast düzenledik ve ateşkes kararına ulaştık. Ancak çocuklarımızın bir sığınaktan diğerine geçtiği bir savaştan diğer bir savaşa geçtiğimiz o büyük ikileme henüz çözüm bulamadık. Artık tüm bunlara bir son verme zamanı geldi.”

Tel Aviv’deki Barış Şimdi Hareketi, İsrail’in zafer kazandığını ilan etmesi konusunda şaşkınlık yaşadıklarına dair bir basın açıklaması yayınladı. Söz konusu açıklamada “Savaşta herhangi bir zafer olur mu? Savaşta herkes kaybeder. İsrail’e bir barış hükümeti kurmak, suikast hükümeti kurmaktan daha çok yakışır” ifadelerine yer verildi.

İsrail güvenlik kaynakları da dikkat eksikliğinin Ebu el-Ata suikastını kolaylaştırdığını bildirdi.

Cihat komutanlarından Baha Ebu el-Ata’ya Gazze’de gerçekleştirilen suikastın ayrıntılarına dair açıklamada bulunan İsrail güvenlik kaynakları, korumalarının biraz daha dikkatli olması halinde Ata’nın halen hayatta olacağına dikkat çekti.

Söz konusu kaynaklar, İsrail ordusunun suikast planını uygulamaya bu ayın ilk cuma gününde başladığını ve Ata’yı birkaç farklı yerde aradığını belirtti. Ebu el-Ata'nın evde olmadığı bir vakitte evi titizlikle görüntüleyen bir drone gönderilmesinin ardından, İsrail kasabası Sderot’a roket atılmasını emredenin Ata olduğu konusunda emin olunduğu ve eve ateş açıldığı kaydedildi. Kaynaklar ayrıca Ata’yla beraber çalışan Kudüs Seriyyeleri’nden üç liderin daha evine uçuş gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Quadcopter türü drone, suikast gerçekleşmeden önce birkaç dakika boyunca evin etrafında uçtu. Daha sonra Ata’nın odasının balkonundan odaya girdi ve burayı görüntüledi. El bombası taşıyan bu drone Ata’nın yakınında patladı. Az bir hasara sebep oldu. Bir dakikadan kısa bir süre sonra ise bir diğer drone odaya iki roket attı. Kaynakların açıklamalarına göre evinin izlendiği sırada, suikasttan yarım saat önce evine giren Ebu el-Ata, İsrail’in ensesinde olduğunu ve evini hedef aldığını biliyordu.

Hafif bombalar ve bilgi depolamak için kamera ve hafıza kartı taşıyan küçük boyutlu Quadcopter, Gazze’deki Filistinli grupları görüntülemek için kullanılıyor. Gazzeliler tarafından da bilinen bu araçlar açılan ateş sonucu ya da bozularak son aylarda birkaç kez düşürülmüştü.

Quadcopter türü drone daha önce Hamas ve Cihad komutanlarının araçları da dâhil olmak üzere birkaç farklı yere dinleme cihazları yerleştirmeyi başardı. Ancak daha sonra grupların güvenlik birimleri tarafından eve geçirildi. Şin Bet Başkanı Argaman’ın belirttiğine göre bu cihazdan Ebu el-Ata’da da bulunuyordu.

Editörün Seçimi

Multimedya