​Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Fransa heyetini kabul etti

​Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Fransa heyetini kabul etti

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 14:15
Cumhurbaşkanı Avn, Fransa Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Christophe Farno ve Frensa’nın Beyrut Büyükelçisi ile birlikteyken (Dalati & Nahra)
Beyrut/Caroline Akoum
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Fransa Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Christophe Farno ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Avn heyet ile gerçekleştirdiği görüşmede, tekno- politik bir hükümet oluşturma konusunda ısrarcı olduğunun altını çizdi. Görüşmede Farno’nun Cumhurbaşkanı Avn’a Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkesinin Lübnan’daki durumu önemsediğini, yardım etmeye hazır olduğunu belirten mesajını ilettiği belirtildi.

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Fransız elçiye dış müdahaleyi reddettiklerini, hükümeti oluşturmanın Lübnan’ın iç meselesi olduğunu söyledi.

Fransız temsilci ve Cumhurbaşkanı arasında gerçekleştirilen toplantılara katılan bakanlık kaynakları Şarku'l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Farno’nun ziyaretinin belirli bir girişim taşımadığını dayanışma ve Lübnan’da olan bitenler hakkında bilgi almak maksadıyla gerçekleştirildiğine işaret etti.

Şarku'l Avsat'a konuşan kaynaklar yaptıkları açıklamada, “Fransız elçi ve beraberindeki heyet herhangi bir çözüm önerisinde bulunmadı. Fransa Lübnan’ın içişlerine müdahalede bulunmak istemiyor. Ziyaretin odağında Paris’in Beyrut ile dayanışma içinde olduğu ve yanında duruşu vardı. Ayrıca sükûnetin yeniden sağlanması, eski hükümetin belirlediği restorasyon ve Sedir (CEDRE) Konferansı’nda verilen kararları uygulayacak aktif bir hükümetin kurulması, görüşmenin temel konularını oluşturdu” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Salı günü Beyrut’a ulaşan Fransız Temsilci Farno, görüşmelerine (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti (İSP) Lideri Velid Canbolat ile başladı. Dün ise Cumhurbaşkanı Avn, istifa eden Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir araya gelmişti.

Avn söz konusu görüşmede, “Yeni hükümet, Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması beklenen, dokunulmazlıklar kaldırıldıktan sonra yolsuzluk yapanların kovuşturulmasını öngören bazı yasalara ek olarak önceki hükümet tarafından onaylanan reform belgesinin uygulanmasını taahhüt edecektir” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, ülkede yaşanan duruma dair konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“1,5 milyondan fazla Suriyeli mültecinin Lübnan’a olumsuz yansımalarının yanı sıra ülkenin şu an yaşadığı gösteriler ve grevler sonucunda ekonomik durum kötüleşiyor. Ancak önümüzdeki iki ay içinde petrol ve gaz aramalarının başlaması ekonomik durumun kademeli olarak iyileşmesine yardımcı olacak.”

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre Avn, Lübnan Cumhurbaşkanlığı İşleri Devlet Bakanı Selim Cerisati ve Fransa'nın Beyrut Büyükelçisi Bruno Foucher’in de katıldığı görüşmede, yeni hükümet başkanını belirlemek için Meclis müzakereleri yürütmek üzere temaslarına devam edeceğini dile getirdi.

Avn ayrıca, yeni hükümetin halkın güvenine ek olarak parlamento bloklarının güvenini kazanacak siyasetçi ve teknokratlardan oluşması gerektiğini de tekrarladı.

Cumhurbaşkanı, halk hareketinin kendisinin gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği reformları hale slogan olarak kullandığını söyleyerek, defalarca çağrıda bulunmasına rağmen halk hareketindekilerle diyalog kurmanın hala imkansız olduğunu savundu.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Basil, Fransa'ya ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Lübnan’ın istikrarı koruma, finansal çöküşe düşmesini önleme çabalarına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Lübnan krizine hiçbir şekilde dış müdahalede bulunulmamalı ve istismar edilmemelidir. Hükümet kurma meselesi bir iç meseledir. Olumlu bir şekilde ilerleme kaydediliyor” ifadelerine yer verildi.

Editörün Seçimi

Multimedya