İsrail askeri operasyonun sona erdiğini açıkladı

İsrail askeri operasyonun sona erdiğini açıkladı

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 10:45
Filistinliler, İsrail’in Gazze'deki saldırılarıyla tahrip olan evlerinden eşyalarını topladı (Reuters)
Gazze/Şarku’l Avsat
Filistin İslami Cihad Hareketi, İsrail’in Mısır’ın arabuluculuğunda önerilen ateşkesi kabul etmesinin ardından Gazze Şeridi’nde ateşkesin yürürlüğe girdiğini açıkladı.

AFP’ye konuşan görgü tanıkları, bu sabah erken saatlerde ateşkesin yürürlüğe girmesinden yarım saat sonra Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket fırlatıldığını bildirdi.

İslami Cihad Hareketi’nden bir kaynak “Bazen sahayı kontrol altına almak zaman alıyor” diyerek, İsrail’in ihlal etmemesi halinde herkesin ateşkeste kararlı olduğunu söyledi.

Gazze sakinleri ve tıbbi kaynaklar ise İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği füze saldırısında hepsi aynı aileden 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını aktardı.

İsrail ordusu sözcüsü ise olayın araştırıldığını belirtti.

İslami Cihad Sözcüsü Musab el-Brim, İsrail’in İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri komutanlarından Baha Ebu el-Ata’yı hava saldırısında öldürmesinin ardından başlayan tırmanıştan 48 saat sonra, bu sabah 05.30’da ateşkesin yürürlüğe girdiğini dile getirdi.

İsrail ordusu da, Gazze Şeridi'ndeki iki günlük askeri operasyonun sona erdiğini duyurdu.

Alman haber ajansı DPA’ya göre İsrail ordusunun açıklamasında, “Ordunun son iki günde tüm hedeflere ulaşmayı başarması ve İslami Cihad'a acı verici ve somut bir darbe vurmasının ardından Baha Ebu el-Ata'yı hedef alan ‘Kara Kuşak Planı’ sona erdi” denildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise ordunun çoğu İslami Cihad’dan olmak üzere roket fırlatma hazırlığında olan 25 şüpheli unsuru hedef almayı başardığını belirtti.

Sözcü ayrıca, İslami Cihad Hareketi’nin deniz tesislerinin yanı sıra yer altı ve üzerindeki onlarca askeri kompleksinin de hedef alındığını ifade etti.

İsrail’in, İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri komutanlarından Baha Ebu el-Ata’yı öldürmesinin ardından bölgede gerginlik patlak vermişti.

Gazze Şeridi’nden İsrail’e 200’e yakın roket fırlatıldı. İsrail de Gazze’deki hava saldırını sürdürdü.

İsrail’in güneyinde hayat felce uğrarken, yarısı sivil 34 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas ise son çatışmadan uzak durdu.

Editörün Seçimi

Multimedya