Tunus'ta parlamento başkanlığı için yürütülen mücadele koalisyona kapı açtı

Tunus'ta parlamento başkanlığı için yürütülen mücadele koalisyona kapı açtı

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 09:15
Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi (Reuters)
Tunus/ Munci es-Saidani
Tunus'ta 6 Ekim’de gerçekleştirilen parlamento seçimlerinden sonra yeni parlamento başkanının kim olacağı hususunda süren anlaşmazlıklar çerçevesinde 2019- 2024 parlamento döneminin ilk oturumu 13 Kasım’da düzenledi. Tunus Parlamentosu'nda kimin başkan olacağına yönelik verilen savaşın, yeni hükümetin koalisyonlardan kurulmasına neden olması bekleniyor.

13 Kasım akşamı ilan edilen parlamento başkanlığı sonuçları, oy çoğunluğuyla Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin kazandığını ortaya koydu. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) iş adamı Nebil Karvi’nin önderlik ettiği parti kaynaklarından aktardığına göre Gannuşi, parlamentoda ikinci parti olan Tunus’un Kalbi ile uzlaşısı sonrasında 123 oy elde etti. Tunus’un Kalbi, daha önce gazetecilere yaptığı açıklamada Nahda ile koalisyon olasılığını kabul etmediğini belirtmişti. Karvi, aday olduğu cumhurbaşkanlığı yarışındaki seçim kampanyası sırasında kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevinde olmasından da Nahda’yı sorumlu tutmuştu.

Nahda, 217 milletvekilinin dörtte birinden az sayıda, 52 sandalyeye sahipti ve 109 milletvekiline ulaşarak hükümet kurabilmesi için diğer partilerle görüşmek zorundaydı. Tunus’un Kalbi ise 38 sandalyeye sahipti ve bir sonraki hükümete başkanlık etmesi için ekonomik açıdan geçmişi olan bir ismin aday gösterilmesini şart koştu. AFP’ye göre Tunus’un Kalbi, resmi olarak Nahda ile istişare gerçekleştirdiğini duyurmamıştı.

Nahda Hareketi cuma günü başbakan adayını ilan edecek. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in hükümetin kurulması için verdiği süre 2 ay.

Tunus’ta demokratik tecrübenin önemine ve Tunus devriminin başarılı görüntüsüne dikkati çeken Gannuşi, en eski milletvekili olarak parlamento başkanlığı oylama sürecine de başkanlık etti.

Nahda Hareketi, son parlamento seçimlerinde en fazla sandalyeye sahip olan parti olarak yeni başbakanla ilgili müzakerelere ve istişarelere devam etmeden önce parlamento başkanlığını kazanmak için yarıştı. Anayasaya göre yeni parlamento başkanına yönelik oylamaların sonuçlanmasından sonra yeni hükümeti kuracak adayın  15 Kasım'da ilan edilmesi bekleniyor.

Parlamento yarışında dört aday mevcuttu. Bunlar; Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Demokratik Akım’dan Gazi eş-Şavaşi, Özgür Anayasa Partisi’nden Abir Musa ve Yusuf Şahid’in liderlik ettiği Yaşasın Tunus partisinden Mervan Falfal.

Tunus’un Kalbi partisinin lideri Rıda Şerefeddin, adaylığını geri çekti ve Nebil el-Karvi liderliğindeki partinin yeni hükümet koalisyonunda bulunması karşılığında Gannuşi’ye oy verme hususunda Nahda ve Tunus’un Kalbi arasında siyasi bir uzlaşı fırsatını artırdı. Daha sonra ise Tunus’un Kalbi milletvekilleri, parlamento başkanlığı yarışında Gannuşi’nin lehine oy kullandı.

Nahda Hareketi Sözcüsü İmad el-Hamiri, parlamento başkanı ve yardımcısı konusundaki müzakerelerin hükümeti kurma istişarelerinden daha kolay olduğunu belirtti. Hamiri, Halk Hareketi (milliyetçi bir parti) gibi bazı siyasi partilere de parlamento başkanlığı ve başbakanlık hususunda istişarelere katılma ve ayrıştırmaya sebebiyet vermeme çağrısı yaptı.

Aynı şekilde Nahda liderlerinden Nureddin el-Buhayri de Gannuşi’nin “Ulusal lider ve hareket, halkla ilişkiler yönetimindeki konumunu yeniden elde etmek istiyor” ifadeleriyle yeni parlamento başkanına oy verme sürecine dahil oldu. Parlamento seçimleri sırasında Nahda Hareketi 52 milletvekili, Onur Koalisyonu 21 milletvekili, Tunus’un Kalbi 38 milletvekili, Gazi eş-Şevaşi’nin temsil ettiği Demokratik Akım 22 milletvekili ve Halk Hareketi de 15 milletvekili elde etmişti.

Parlamento oturumuyla eş zamanlı olarak doktora diplomasına sahip bir grup genç istihdam çağrısı yaparken, iş arayan üniversite öğrencilerine yönelik dışlama faaliyetlerinin de sonlandırılmasını talep etti. Eylemciler, 28 Kasım’da Hükümet Sarayı önünde gösteri düzenleyeceklerini duyurdu.

Tunus'taki devrim sırasında şehit olanların ve yaralıların aileleri, şehitler ve yaralılarla ilgili özel bir komite kurulması ve İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Yüksek Komitesi’nin (hükümet kurumu) açıkladığı son listenin gözden geçirilmesi talebiyle parlamento önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

Editörün Seçimi

Multimedya