İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı artıyor: İslami Cihad, ateşkes şartlarını iletti

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı artıyor: İslami Cihad, ateşkes şartlarını iletti

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 09:00
Gazze/Şarku’l Avsat
İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında 30 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, Gazze’den İsrail’e atılan roket saldırıları ise devam ediyor. İki taraf arasındaki tırmanış devam ederken, bugün ise Gazze’nin merkezindeki Deyr el-Balah şehrinde sabahın erken saatlerine kadar devam eden hava saldırılarında 4 Filistinli öldü, 10 kişi ise yaralandı.

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin önünde iki seçenek olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Saldırıları durdurmak ya da daha çok saldırıyla karşı karşıya gelmek” dedi. İsrail Başbakanı aynı zamanda, “Düşmanın aklına gelmeyecek yollarla caydırıcı güçleri geliştirmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

İslami Cihad ise dün, Mısır arabuluculuğuyla İsrail’e ateşkes şartlarını iletti. Söz konusu açıklamada bu şartlar sağlanmadığı takdirde sınır ötesi saldırıların süresiz olarak devam edeceği belirtildi.

Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale'nin belirlediği şartlar arasında, Gazze sınırındaki aktivistlere ve göstericilere düzenlenen suikastların durdurulması ve Gazze kuşatmasının kaldırılması prosedürlerine başlanması da yer alıyor.

El Meyadin televizyon kanalında röportajı yayınlanan Nahale, “Belirli taleplerimiz var. Artık önceki anlaşmalara geri dönülmeyecek. Zira biz bugün sorunları çözüyoruz… Kahire'de Gazze kuşatmasını kırma hakkında bazı anlaşmalar var. İsrail’in uymasını istediğimiz bu anlaşmaların maddeleri arasında geri dönüş yürüyüşlerinde gerçek mermi kullanmamak da bulunuyor” dedi.

İsrail saldırılarında ölü sayısı artıyor

Salı günü Cihad komutanlarından Baha Ebu el-Ata ve eşine suikast düzenleyen İsrail’in roket saldırıları dün de devam ederek ölü sayısının artmasına neden oldu. Hamas’a bağlı Sağlık Bakanlığı, toplam kaybın aralarında üç çocuk ve bir kadın olmak üzere 26 olduğunu; 31’i çocuk, 14’ü kadın olmak üzere 85 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail acil yardım servisinden yapılan açıklamada ise Salı sabahından bugüne kadar, hafif yaraları olan 48 kişiye müdahale edildiği bildirildi. 23 kişinin sığınağa giderken yaralandığı, 23 kişinin ise panik atak geçirdiği belirtildi.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, Netivot ve Aşkelon şehirleri sakinleri, roket atışları sebebiyle sığınaklara inmeleri için çalan siren sesleriyle güne uyandı.

Gazze tarafında ise yetkililer, insanların, saldırıların neden olduğu hasarları incelediğini ve cenazelerini kaldırmaya başladığını ifade etti.  

Netanyahu: Önlerinde iki seçenek var

Netanyahu dün kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamalarda “Gazze’de üst düzey bir komutanı öldürdükten sonra Cihad’a saldırmaya devam ediyoruz. Önlerinde iki seçenek var: saldırıları durdurmak ya da daha çok saldırıyla karşı karşıya gelmek. Sanırım onlara acımadan saldırmaya devam edeceğimizi biliyorlar. İsrail’in gücünün ve bizim irademizin azametinin de farkındalar” ifadelerini bulundu.

Netanyahu ayrıca, “Son 24 saatte Cihad’ın önemli hedeflerini yok ettik; İsrail’e roket atmaya hazırlanan bazı terörist hücrelerini hedef aldık. Demir Kubbe sistemimiz ise bize atılan roketlerin yüzde 90'ından fazlasını etkisiz hale getirmeyi başardı” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, tırmanışı durdurmaya dair görüşmeler yapmak için Kahire’ye gidecek. Ancak konuyla ilgili bir kaynak, gerginliğin devam etme olasılığının çok yüksek olduğunu ifade etti.

Cihad Hareketi Sözcüsü Musab el-Barim ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Herhangi bir Arap çabasına saygı duymakla beraber, arabuluculuk hakkında konuşmayı uygun bulmuyoruz. Cevap verildiğinde, sakinlik hakkında konuşabiliriz” dedi.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Tugayları roketlerin fırlatılmasından sorumlu olduklarını açıklayarak, bunun, “Siyonist işgal suçlarına doğal bir tepki” olduğu ifade edildi.

Filistin yönetiminden önemli açıklamalar

Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Rudeyn, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Filistin halkına karşı İsrail yükselişine derhal son verilmesi gerektiğini vurguladı. Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise tehlikeli İsrail yükselişini önlemek ve yankılarından kaçınmak için yoğun çaba gösterildiğini ifade etti.

Rudeyn, uluslararası topluluğa ve Birleşmiş Milletler’e seslenerek, İsrail’in Filistin halkına karşı yaptığı saldırıların durdurulması için derhal müdahale edilmesi çağrısında bulundu. Ebu Rudeyn aynı zamanda, Filistin haklarının korunması gerekliliği sonucuna varılan uluslararası kararlara saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum ise “Saldırıların Cihad'a özgü olmayacağını söylüyoruz” diyerek, Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Kudüs Tugayları’nın yanında olacağını vurguladı.

 İsrail’in hedefinde sadece İslami Cihad mı var?

Bazı kaynaklar, İsrail’in alışılmadık bir şekilde yalnızca İslami Cihad’ı hedef almasının büyük bir tırmanıştan uzak durmak istediğini yansıttığını ifade etti.

İsrailli yorumcu Ben Kasbit ise konuyla ilgili Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, “İsrail, ilk kez Hamas ve İslami Cihad arasında ayrım yapıyor. İsrail, Gazze iktidarındaki gücün Hamas olduğu ilkesinden saptı. Zira artık bu durum böyle değil” ifadelerini kullandı.

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi ise tırmanışın ardından Mısır ve diğer uluslararası kesimin bölgeyi sakinleştirmeye çalıştığını aktardı. Gazete ayrıca, asıl baskının Cihad’ın saldırılarına katılmasını önlemeye çalışmak için Gazze’yi kontrol eden Hamas’a uygulandığının altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya