​Taylor'ın azil soruşturması kapsamındaki ifadesi Trump'a yönelik şüpheleri artırdı

​Taylor'ın azil soruşturması kapsamındaki ifadesi Trump'a yönelik şüpheleri artırdı

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 07:30
ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nde görevli diplomat William Taylor ifade verdi. (Reuters)
Washington / Şarkul Avsat
ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nde görevli diplomat William Taylor bugün, ABD Başkanı'nın azil soruşturması kapsamında gerçekleşen ilk açık oturumda “Donald Trump'ın ikinci dönem için yürüttüğü seçim kampanyası kapsamında Ukrayna'ya baskı uyguladığını” söyledi.

Soruşturmayı "maskaralık" olarak nitelendiren Trump ise "işiyle çok meşgul" olduğunu ve Cumhuriyetçi Parti saflarından yapılan açık desteği gösteren Kongre oturumlarını televizyondan takip etmeye vakti olmadığını söyledi.

Televizyonda canlı yayınlanan oturumlar bugün William Taylor ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Sorumlusu Vekili George Kent'in dinlenmesi ile başladı.

Demokratlar Trump'ı Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy'den gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde karşı karşıya gelmesi muhtemel olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden hakkında soruşturma açmasını isteyerek başkanlık yetkilerini kötüye kullanmakla suçluyor.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Demokratlar, eylül sonunda ABD Başkanı'nın görevden alınmasını sağlayacak bir dosya oluşturmak için soruşturma başlattı.

Donald Trump, ABD tarihinde azil soruşturmalarıyla hedef alınan üçüncü başkan oldu. Ancak şu ana kadar hiçbir başkan söz konusu soruşturma ile görevden alınmadı.

Demokratlar, altı hafta süren kapalı oturumların ardından kamuoyu üzerinde etki oluşturmasını umdukları ifadeleri canlı yayında ABD'lilere dinletmek istiyor.

Ancak yapılan değerlendirmeler Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekillerinin yer aldığı duruşmalarda kutuplaşmış seçmenleri etkileyebilecek bir çelişkili durum olmadığı yönünde.

Taylor oturumda ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland'in ABD Başkanı'nın “ülkedeki durumdan çok soruşturma açmakla daha fazla ilgilendiğini” söylediği sözlerini hatırlattı.

Kongre'de 20 Kasım'a kadar birçok duruşma daha yapılması planlanıyor.

Muhalefet, prosedürleri hızlandırarak Temsilciler Meclisi'nde ABD Başkanı'nı suçlayacak olası bir oylama için "zaman kaybetmemek" istiyor.

Senato'da davayla ilgili son söz hakkının Cumhuriyetçi çoğunlukta olduğu düşünülürse Trump'ın görevden alınması pek olası görünmüyor.

İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff soruşturmaların, Trump'ın Ukrayna'nın seçimlere müdahale etmesinin önünü açıp açmadığı ve yetkilerini kullanıp kullanmadığıyla ilgili olduğunu söyledi.

Demokratlar Trump'ı Kiev'e yaklaşık 400 milyon dolarlık askeri yardımı geri çekmekle ve bu emri Ukrayna Devlet Başkanı'nın Beyaz Saray'a davetine bağlı olarak vermekle suçluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya