Gannuşi Meclis Başkanı olacak mı?

Gannuşi Meclis Başkanı olacak mı?

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 14:15
Nahda Hareketi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi (Getty Images)
İstanbul / Şarku'l Avsat
Hamadi Muammeri

İslamcı çizgideki Tunus Nahda Hareketi, açılış oturumu düzenlenen Tunus Meclisi Başkanlığına partinin Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi’yi aday gösterdi. Oturum sırasında parlamento başkanının ve yardımcısının seçilmesi bekleniyor.

Başbakanlık için adayını da bu hafta içerisinde açıklayacak olan Nahda’nın, yeni hükümetteki bakanlık pozisyonlarına yönelik aday isimlerini de ilan etmesi bekleniyor. Hareketin bu yolda ise karşısında bazı sıkıntılar var. Öyle ki hareket ilk olarak, hükümeti kurma hususunda ve hükümetin güven kazanmasını sağlayacak güçlü bir meclis koalisyonu kurabilmek için diğer taraflarla diyalog ve müzakere yapma yetersizliği nedeniyle çeşitli zorluklarla karşı karşıya.

İkinci sıkıntı ise Tunus’un Kalbi partisinin (38 sandalyeye sahip) bazı adayları ve Demokratik Hareket ile Halk Hareketi arasındaki anlaşmazlığın arttığı Temsilciler Meclisi başkanlığıyla ilgili. Demokratik ve Halk hareketleri 38 sandalyeli bir blok oluşturmaya çalışıyor.

Gannuşi’nin şansı düşük

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre bu sıkıntılar, Gannuşi’nin Meclis başkanlığını kazanma şansını azaltabilir. Parlamentodaki gözlemciler, Nahda Hareketi adayının bugün kazanma şansı en düşük olan aday olduğu kanaatinde. Zira bu pozisyonu kazanmak için 109 oy gerekli ve parlamento içerisindeki oylar ise dağılmış durumda.

Demokratik Akım ve Halk Hareketi, meclis başkanlığına bir aday gösterme niyeti taşıyor ve bu sebeple Nahda Hareketi’ne oy vermeyecekler. Tunus’un Kalbi, Gannuşi’ye oy vermeyeceğini daha önce açıklamıştı. Hareket içinde de muhalefetlerle karşı karşıya olan 78 yaşındaki Gannuşi, Şura Konseyi içerisindeki genel ilişkiler ve parti ilişkileri yönetimi hususunda çeşitli eleştirilere maruz kaldı.

Anlaşmazlıklarla dolu bir parlamento

Parlamento oturumları, bazen ideolojik bazen de politik anlaşmazlıklara tanık olurken, toplantıların basiretli şekilde yöneltilmesi gerekiyor. Gözlemciler ise daha önce hiçbir defa bu denli dallanıp budaklanmış bir toplantı yaşanmadığını belirtti.

Tunus’ta hafta sonu oldukça önemli. Zira Nahda, başbakanlık pozisyonu için adayını açıklayacak. Bu adayın ise, hareket içerisinden herhangi birinin başbakan olmasını kabul etmeyen partileri memnun edip etmeyeceği merak konusu. Adaya karşı memnuniyet kazanması halinde Nahda, parlamentoda da güven sağlamış olacak. Ayrıca bu durum, Cumhurbaşkanının, hükümeti kurma zorluklarının üstesinden gelmesi için de önemli bir rol oynayacak.

Tunus Yüksek Seçim Komisyonu (YSK), geçen hafta 6 Ekim'de gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi sonuçları açıklamıştı.

YSK, sonuçlara göre, Nahda Hareketi Partisi'nin 52, Tunus'un Kalbi Partisi'nin 38, Demokratik Akım Partisi'nin 22, Onur Koalisyonu'nun 21, Özgür Anayasa Partisi'nin 17, Halk Hareketi Partisi'nin 15, Yaşasın Tunus Hareketi Partisi'nin 14, Tunus Projesi Hareketi Partisi ile Rahmet Partisi'nin de 4'er milletvekili çıkardığını duyurmuştu.

Yeni seçilen milletvekillerinin gelecek hafta yemin ederek göreve başlaması ve sonrasında Cumhurbaşkanı Kays Said'in Nahda'yı hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya