​Irak’ta gösteriler devam ediyor: Polis teyakkuzda

​Irak’ta gösteriler devam ediyor: Polis teyakkuzda

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 13:15
Irak’taki göstericilerin bir kısmı, dünden (AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’ın başkenti Bağdat ve diğer şehirlerde gösteriler devam ederken, protestocular hükümetin görevden alınmasını, parlamentonun feshedilmesini ve anayasasının değiştirilmesini talep ediyor.

Irak Öğretmenler Sendikası ve diğer sendikaların, eylemleri desteklemek için gösterilere katılacağını açıklamasının ardından bu sabah okul, enstitü ve fakültelerden binlerce öğrenci, Bağdat ve ülkenin güneyindeki 9 bölgede gösterilere katıldı.

Irak Parlamentosu, bugün gösterilerin tepkisini masaya yatırmak için Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Jeanine Antoinette Hennis-Plasschaert ile bir oturum düzenlemeyi planlıyor.

Hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, çatışmanın artma ihtimaline karşı sıkı güvenlik önlemleri alan polis, önemli caddeler, meydanlar, hükümet binaları, banka ve okul önlerine konuşlandı.

Büyük savaş ve çatışmaların ardından ekonomisi önemli kayıp yaşayan Irak’ta hükümet, göstericilerin talep ettiği iş imkânları konusunda başarısız oldu.

Hükümetin, DEAŞ’a karşı iki yıl önce zafer kazanıldığı açıklamasının ardında şimdilerde yaşanan huzursuzluk, siyasi sistem için en büyük ve en karmaşık mücadeleyi oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya