Hariri güvenlik güçlerinden, göstericilerin güvenliğini sağlamalarını talep etti

Hariri güvenlik güçlerinden, göstericilerin güvenliğini sağlamalarını talep etti

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 10:45
Göstericiler, Lübnan Cumhurbaşkanlığı’na giden yolda yeni hükümet oluşturulması için istişarelerin başlatılmasını istiyor (EPA)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri bu sabah, ordu komutanları ve iç güvenlik kuvvetlerinden vatandaşların korunmasını ve göstericilerin güvenliğinin sağlamasını talep ederken, güvenlik güçleri ise göstericilerin Beyrut’taki Baabda Sarayı önüne yürüme çağrılarının ardından alana konuşlandı.

Lübnan Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Hariri’nin dün akşam saatlerinden bu sabaha kadar, başkent ve diğer bölgelerde yaşanan halk hareketini takip ettiği ifade edildi. Açıklamada, Hariri’nin Lübnan Ordu Komutanı General Joseph Avn ve İç Güvenlik Kuvvetleri Genel Müdürü Tuğgeneral İmad Osman ile görüşerek, vatandaşları korumak ve göstericilerin güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm önlemlerin alınması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Açıklamada, Hariri’nin Beyrut'un güneyindeki Halda bölgesinde vurularak öldürülen İlerici Sosyalist Partisi Belediye Meclis üyesi Ala Ebu Fahr'ın vefatı sebebi ile parti lideri Velid Canbolat ile görüşerek başsağlığı dilediği belirtildi.

Lübnan Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkeyi zorluklara karşı korumanın hükümetin, liderlerin, askeri ve güvenlik kurumlarının yanı sıra halkın sorumluluğunda olduğuna dikkat çekildi.

Alman haber ajansına göre, Lübnan güvenlik güçleri, sabahın erken saatlerinde Baabda Sarayı önünde gösteri yapılmaması için çağrıda bulunurken bölgeye konuşlandı.

Saray önünde gösteri yapma çağrısı, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın göstericileri kızdıran açıklamaların ardından geldi. Avn, önceki gün yaptığı açıklamada, “Eğer hoşlarına gitmediyse, kimsenin yönetime geçemeyecek olması dolayısıyla göç etsinler” ifadesi göstericileri kızdırdı.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın eylemcilere yönelik ifadelerinin çarpıtıldığını iddia etti.

Ofis'ten yapılan yazılı açıklamada, “Medya organlarında ve sosyal paylaşım sitelerinde, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın halk hareketine ilişkin açıklamasından bazı çarpıtılmış ifadeler yayınlanıyor" denildi.

Öte yandan, Lübnan ordusunun dün gece Beyrut'un güneyinde ana yolu kesen göstericileri dağıtmak için açtığı ateş sonucu bir kişi öldü. Ateş açan askerin tutuklandığı belirtilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya