​Afgan yönetimi ile Taliban arasında mahkum takası

​Afgan yönetimi ile Taliban arasında mahkum takası

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 09:45
Enes Hakkani
Kabil/Şarku’l Avsat
Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani salı günü yaptığı açıklamada, Taliban tarafından 2016’da kaçırılan iki üniversite profesörüyle 3 üst düzey Taliban mahkumunun takas edileceğini duyurdu. Söz konusu üç mahkum arasında Taliban’ın kanadı Hakkani terör ağı üyesi Enes Hakkani de bulunuyor. 2014 yılından bu yana tutuklu olan Enes Hakkani ağın kurucusu Celaleddin Hakkani’nin erkek kardeşi.

Taliban üyesi diğer mahkumların söz konusu ağın lideri Siraceddin Hakkani’nin amcası olduğunu düşünülen Hac Meli Han ve Katar'daki Taliban Siyasi Bürosu üyesi Muhammed Nabi Ömeri’nin kardeşi olduğu düşünülen Abdurreşid olduğu beirtiliyor.

Gani, açıklamasında “Afgan hükümeti olarak bir süredir Bagram Hapishanesi'nde tutulan üç Taliban mahkumunun şartlı serbest bırakılmasına kararı verdik” dedi. Mahkumları serbest bırakmanın çok zor ancak gerekli bir karar olduğunu itiraf etti.

Biri Avustralyalı diğeri ABD'li profesörlerin ne zaman ve nasıl serbest bırakılacağı hakkında bilgi vermeyen Gani iki ismin sağlığının teröristlerin elinde kötüye gittiğini belirtti. Gani ayrıca profesörlerin serbest bırakılmasının hükümet ile Taliban arasındaki gayrı resmi görüşmelerin önünü açacağını ifade etti.

Taliban daha önce Gani hükümetiyle müzakere masasına oturmayı reddetmişti.

Söz konusu açıklama, Pakistan İç İstihbarat Teşkilatı (ISI) Başkanı Fayiz Hamid’in ile Afgan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib’in Kabil’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından geldi. Açıklamalara göre görümenin gündeminde iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi vardı. Pakistan, Taliban’ı desteklemekle suçlanıyor ancak İslamabad bunu reddediyor. ABD’li Amiral Mike Mullen 2011'de yaptığı açıklamada Hakkani terör örgütü ağını ISI'nın bir kolu olarak nitelendirmişti.

Söz konusu iki profesör, ABD'li Kevin King ve Avustralyalı Timothy Weeks, 2016 yılında Kabil’de kaçırılmış, daha sonra Taliban tarafından yayınlanan bir görüntüde cılız ve kötü bir vaziyette görünmüşlerdi. Militanlar, King’in sağlık durumunun iyi olmadığını belirmişti. AFP’ye açıklama yapan Pakistan’daki bir Taliban kaynağı da King’in ciddi derecede hasta olduğunu, örgütün onun hapisteyken ölmesinden korktuğunu belirtti. King, kaçırılmadan önce iki senedir, Weeks de iki haftadır Kabil’de bulunuyordu.

2006 yılında Kabil’de açılan Amerikan Üniversitesi, Batılı ülkelerden birçok öğretim üyesini burada görev yapmaya çekmişti. Üniversite kendisini partizan olmayan ve kâr amacı gütmeyen, Afganistan'daki tek özel ve karma üniversite olarak tanıtıyor. Konuyla ilgili üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Üniversitemiz bu tartışmaların bir parçası olmasa da üç yıldan fazla bir süredir arkadaşlarından ve akrabalarından uzakta tutulan söz konusu üniversite üyelerinin derhal güvenli bir şekilde geri dönmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Kaçırılma olayından birkaç gün sonra Amerikan Üniversitesi’ne 10 saatten fazla süren bir saldırı düzenlenmiş, 16 kişi ölmüştü.

Afganistan uzmanı Rahimullah Yusufzay, söz konusu mahkum takasının güveni artırıcı bir hamle olabileceğini, bunun da ABD ile Taliban arasındaki müzakereleri yeniden rayına sokabileceğini belirtti.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump geçen eylül ayında bir ABD askerinin operasyon sırasında öldürülmesinin ardından Taliban ile bir yıl süren müzakereleri sona erdirmişti. Yusufzay, müzakereler hakkındaki engellerin yavaş yavaş aşıldığını, ABD'lilerin Taliban ile görüşmeleri sürdürmeye kararlı olduklarını kaydetti. 

Editörün Seçimi

Multimedya