Iraklı askeri yetkilinin açıklaması sosyal medyada alay konusu oldu:"İlk nükleer denizaltı Türk Lokantası’nda üretildi"

Iraklı askeri yetkilinin açıklaması sosyal medyada alay konusu oldu:"İlk nükleer denizaltı Türk Lokantası’nda üretildi"

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 08:00
Divaniye kentinde Irak askeriyle selfie çeken iki öğrenci (AFP)
​Bağdat/Fadıl en-Nişemi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef’in, hükümet karşıtı göstericilerin merkezi olarak bilinen Bağdat'taki Türk Lokantası’nda el yapımı patlayıcıların hazırlandığı iddiası sosyal medyada alay konusu oldu.

Yüzlerce belki de binlerce blog yazarı ve Twitter kullanıcısı, önceki gün Facebook ve Twitter üzerinden ‘Halef gibi tweet at’ etiketiyle kampanya başlattılar. Sosyal medya kullanıcıları, yaptığı paylaşımlarda Halef’in ifadelerini hedef aldı.

Halef, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda bulunan ve Irak kamuoyunda ‘Uhud Dağı’ olarak bilinen Türk Lokantası’nda, kimliğine dair detay vermediği kişiler tarafından el yapımı patlayıcılar hazırlandığını, bunların patlaması halinde binanın yıkılacağı ve binlerce kişinin hayatını kaybedeceğini söylemişti.

Halef’in ayrıca “Iraklı güvenlik güçleri zehirli gaz kullanmadı, sadece göz yaşartıcı gaz kullandı. Bunlar ABD ve İngiltere’de de kullanılıyor” ifadeleri kampanyanın merkezine oturdu.

‘Halef gibi tweet at’ etiketi altında yapılan paylaşımlarda Halef’in açıklamaları için ‘yalan haber’ nitelemesi sık sık kullanıldı.

Iraklı aktivist Emced Kerim, Twitter hesabından ‘Halef gibi tweet at’ etiketiyle paylaştığı mesajda, “İlk nükleer denizaltı Türk Lokantası’nda üretildi” diye yazdı.

Bir diğer aktivist, aynı etiketi kullanarak yaptığı paylaşımda, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in protestocuların yanında yer almak ve taleplerinin gerçekleşmesi için onları desteklemek adına Tahrir Meydanı’na geldiği yönünde haberler geliyor” ifadelerini kullandı.

Samed Şatri adlı kullanıcı, paylaşımında, “Köprüden uzak durun. Göstericilerden biri köprünün altına sigara içmek için gitti. Köprü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya” şeklinde yazdı.

Aktivist Haydar Muhammed de, sosyal medya hesabından “Göstericiler, Yeşil Bölge’yi vurmak için Türk Lokantası’nda atom bombası yapıyorlar” dedi.

Bir diğer kullanıcı ise, “Türk Lokantası’nda aile yerimiz vardır” diye yazdı.

Aktivist, yazar ve şair Ahmed Abdulhuseyin, “(Federal Mahkeme Başkanı) Midhat el-Mahmud, ‘Halef gibi tweet at’ etiketini kullananlara müebbet hapis cezası verecekmiş” ifadesini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya