​Beyrut'un güneyindeki gösterilerde bir kişi vurularak öldürüldü

​Beyrut'un güneyindeki gösterilerde bir kişi vurularak öldürüldü

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 07:00
Beyrut'un kuzeyinde düzenlenen protestolar sırasında otoyolu kapatmak için kullanılan yanan lastiklerin önünde Lübnan bayrağını sallayan bir gösterici (EPA)
Washington/ Şarkul Avsat Online

Lübnan ordusunun dün gece Beyrut'un güneyinde ana yolu kesen göstericileri dağıtmak için açtığı ateş sonucu bir kişi öldü.

Dürzi lider Velid Canbolat başkanlığındaki İlerici Sosyalist Parti'den yapılan açıklamada partililerden birinin Beyrut'un güneyindeki Halda bölgesinde vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Avn'ın başlıca rakiplerinden olan Canbolat destekçilerini yatıştırmaya çalıştı. Canbolat, kurbanın götürüldüğü hastanenin önünde yaptığı açıklamada "Bu gece olanlara rağmen devletten başka sığınacak bir yerimiz yok. Umudunuzu kaybedersek kaosa sürükleniriz" dedi.

Ordu komutanlığından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

"Bir ordu aracı Halda bölgesinden geçerken yolu kapatan ve askerlerle mücadele eden bir grup protestocuyla karşılaştı. Unsurlardan biri protestocuları dağıtmak için ateş etmek zorunda kaldı ve bir kişi yaralandı.”

Açıklamada ateş açan askerin tutuklanarak olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Bu, beyrut'un güney banliyölerinde, hareketin başladığı havaalanı yolunda yolcuları para karşılığı motosikletiyle taşımaya çalışan bir adama karşı koyan genç bir protestocunun öldürülmesinden bu yana meydana gelen ikinci ölüm oldu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın salı gecesi televizyonda yayınlanan ve ülkedeki kilit yolları yanan lastiklerle kapatan göstericileri kızdıran açıklamaları sonrasında Lübnan'ın çeşitli bölgelerinde salı günü gösteriler düzenlendi.

Göstericiler yolu açmaya çalışan ordu personeline taş atarak karşı durdu.

Lübnan, 17 Ekim'den bu yana yüz binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ve siyasi tabakanın istifasının talep ettiği eşi benzeri görülmemiş gösterilere tanık oldu. Göstericiler her tarafa yayılan yolsuzluk, kötü kamu hizmetleri, yetersiz altyapı ve birbiri ardına gelen hükümetlerin ekonomik krizleri çözememesinden şikayetçi.

Partiler, bölgelere yayılmış olan söz konusu hareketlere resmi olarak dahil değil.


Editörün Seçimi

Multimedya