Lübnan’da protestolar sürerken banka ve okullar kapandı

Lübnan’da protestolar sürerken banka ve okullar kapandı

Salı, 12 Kasım, 2019 - 13:30
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnanlı protestocular, bankalar ve okulların kapatılması ile birlikte bugün kamu çalışanlarının işe gitmesini önlemeye çalıştı.

Göstericiler, geçen hafta aralarına katılan lise öğrencileri ile birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren çeşitli bölgelerde sokaklara akın etmeye başladı.

Lübnanlı göstericiler, Beyrut’taki Adalet Sarayı ve OGERO Telekomünikasyon Şirketi'nin ofislerinin yanı sıra kamu kurumlarını kapatmaya çalıştı.

Beyrut'ta, hakimler ve avukatların Adalet Sarayı'na girmesini önlemek için onlarca gösterici yere yattı.

Kuzeyde yer alan Trablusşam’daki kamu kurumları kapılarını kapatırken, göstericiler de çöp konteynırları kullanarak, kentteki birçok yolu trafiğe kapadı.  

Trablusşam’ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde de çeşitli yollar kapatıldı.

Sur ve Bealbek’de ise protestocular telekomünikasyon şirketinin ofislerini kapattı.

Tüm Lübnan bölgelerinde okul ve üniversitelerin çoğu kapalıyken, Milli Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı, genel grev çağrısı yapan halk ayaklanmasının devam etmesi nedeniyle eğitim kurumlarının kapatıldığını açıkladı.

Lübnan, 17 Ekim’den bu yana, yaygın yolsuzluk, kamu hizmetlerinin yetersizliği ve hükümetin ekonomik krizleri çözmedeki başarısızlığına karşı başlayan gösterilere sahne oldu.

Ülkedeki grevler, iki hafta boyunca bankaların kapatılması da dahil olmak üzere ülkede genel bir felce neden oldu.

Bankalar geçen hafta açılsa da, para çekme işlemlerine getirilen ilave kısıtlamalar sorunlara neden oldu.

Banka Çalışanları Sendikaları Birliği de, bu sabah itibarıyla genel greve gidileceğini, ülkede durum düzelinceye kadar grevin sürdürüleceğini duyurdu.

Ülkedeki siyasi durum ise belirsizliğini sürdürüyor.

Başbakan Saad Hariri istifa etmesinden iki hafta sonra, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni bir hükümet oluşturmak için meclis istişarelerinin başlatılmasına yönelik bir tarih belirlemedi.

Mişel Avn’ın bu akşam Lübnanlılara hitap etmesi bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya