Irak’taki gösterilerde kullanılan göz yaşartıcı gaz bombaları incelenecek

Irak’taki gösterilerde kullanılan göz yaşartıcı gaz bombaları incelenecek

Salı, 12 Kasım, 2019 - 11:30
Protestocular dün Bağdat merkezindeki çatışmalar sırasında güvenlik güçlerine taş attı(AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak İçişleri Bakanlığı, protestoculara karşı kullanılan göz yaşartıcı gaz bombası çeşitlerini incelemek amacıyla komite kurulduğunu duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid el-Mihanna, Sağlık Bakanı Cafer Allavi başkanlığındaki komitenin gösterilerde kullanılan göz yaşartıcı gaz bombası çeşitlerini inceleyeceğini söyledi.

Mihanna, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Bağdat'taki durum normal. Önümüzdeki günlerde başkentteki kapalı köprüler açılacak. Yaralanan polis sayısı göstericilerden fazla. Hemen hemen tüm protestocular arasında gösterilerin barışçıl olduğu konusunda fikir birliği var. Medyada açıklanan maktul rakamları abartılı. Sağlık Bakanlığı, makullerin  gerçek sayısını açıklayan tek organdır. Sağlık Bakanı öncülüğünde, gösterilerde kullanılan göz yaşartıcı gaz bombalarının türlerini incelemek amacıyla bir komite kuruldu.”

Öte yandan Bağdat Operasyonları Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pazar akşamından bu yana onlarca göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

Bağdat Operasyonları Komutanı Tümgeneral Kays el-Muhammedavi, güvenlik güçlerinin 31 kişiyi tutukladığını, gösterilerin olduğu bölgelerden silahların çekildiğini ve Reşid Caddesi’nde havaya ateş açan bir güvenlik unsurunun gözaltında tutulduğunu bildirdi.

Hamdavi açıklamasında şunları söyledi:

“Tahrir Meydanı’na saldırmayacağız. Kimseyi zorla dağıtmayacağız. Göstericilerin korunması için beton bloklar koyduk. Tüm göstericilerin Tahrir Meydanı'nda kalmasını umuyoruz. Güvenlik güçleri önceki gün göz yaşartıcı gaz kullanmadı. Gaz bombasının kullanımını 9 gün önce durdurduk. Sadece duman bombası kullanılıyor. Gösteri ile köprüleri kapatmak arasında bir ayrım yapılmalı. Göstericilerin köprü üzerinde olmaları ülkenin menfaatlerine zarar veriyor. Pazar gününden bu yana 31 kişiyi gözaltına aldık. Bunlardan 20’si serbest bırakılacak. Bazı kişiler güvenlik hizmetlerine karşı molotof kokteyli atıyor. Göstericiler veya tutuklular arasında yabancı uyruklu hiç kimse yok.”

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu (IHCHR) dünkü açıklamasında Zikar vilayetinde çıkan çatışmada polis ve göstericiler arasında ölenler ve yaralananlar olduğu bildirildi.

Komisyon’un aktardığına göre, cumartesi ve pazar günleri Zikar’da Milli Eğitim Müdürlüğü ile Öğretmenler Sendikası binasına yakın bir mevkide göstericiler ile güvenlik güçleri karşı karşıya geldi. Çıkan çatışmada polis ve göstericilerden 4 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı belirtilen açıklamada, “Komisyon 34 göstericinin keyfi tutuklandığını belgeledi” denildi.

Editörün Seçimi

Multimedya