​Şi: Yunanistan, küresel ticarette Çin’in doğal bir müttefiki

​Şi: Yunanistan, küresel ticarette Çin’in doğal bir müttefiki

Salı, 12 Kasım, 2019 - 11:15
Şi ve Miçotakis dün birlikte Pire Limanı’nı ziyaret ettiler (AFP)
Atina/Abdussettar Berekat

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dün resmi ziyarette bulunduğu Yunanistan’ı, küresel ticari gelişim projelerinde ülkesinin ‘doğal müttefiki’ olarak niteledi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya gelen Şi, “Çin ve Yunanistan, kendilerini Yeni İpek Yolu Projesi’ni geliştirme konusunda doğal müttefikler olarak görüyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan Atina, sanayi, limanlar, demiryolları ve havaalanları ağları gibi yatırım programlarıyla Çin'i diğer Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine bağlayacak olan 906 milyar euro değerindeki dev projeyi destekliyor.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile bir araya gelen Şi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek ve bankacılık sektörüne yatırım yapmak istiyoruz” dedi. Kendisine Ticaret Bakanı Zhong Shan’ın eşlik ettiği Şi, iki taraflı anlaşmalar imzalamadan önce ‘her iki ülkenin de önemli kültürel mirasına’ övgüde bulundu.

Yunanistan’ın Kathimerini adlı gazetesinde ‘Kadim Medeniyetlerin Bilgeliği Geleceği Aydınlatsın’ başlığıyla kaleme aldığı makalede Şi şunları yazdı;

“Çin Halk Cumhuriyeti, bu yıl kuruluşunun 70’inci yıl dönümünü kutladı. Geçtiğimiz 70 yılın özellikle son 40 yılında yapılan reformlar ve açılımlarla birlikte yüz milyonlarca Çinli mücadele ederek olağanüstü başarılara imza attı. Bununla birlikte Çin, barışçıl gelişimi ile dünyadaki gelişmelere olumlu karşılık verdi. Dünya şuan derin ve karmaşık değişimler geçiriyor. İstikrarsızlık yaratan faktörler arttı. Bu da Çin ve Yunanistan'ın kadim medeniyetlerinin derin bilgeliğini keşfetmek, eski uygarlıkların tarihi sorumluluğunu ortaya çıkarmak ve yeni bir uluslararası ilişki türü geliştirmek için birlikte çalışmak zorunda olduklarına işaret ediyor.“
Ufukta 16 anlaşma var

Yunanistan hükümetinden bir kaynağın açıklamalarına göre Şi’nin üç günlük ziyareti sırasında enerji, deniz taşımacılığı ve tarım ürünlerinin ihracatı konularının yanı sıra suçlu iadesi de dâhil olmak üzere toplam 16 anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Kaynak ayrıca, Çin Merkez Bankası’nın dünya çapındaki dördüncü şubesinin ve Başkan Chen Siqing’in katılımıyla Çin Endüstri ve Ticaret Bankası'nın (ICBC) bir ofisinin Yunanistan’da açılması gibi projelerin de olduğuna işaret etti.

Öte yandan Temmuz ayında seçilen ve Yunanistan’ın 2010-2018 yılları arasında yaşadığı borç krizinin ardından ülkenin ekonomik büyümesini güçlendirmeye ve yabancı yatırım çekmeye çalışan Başbakan Miçotakis, “Açtığımız yol, hızla otobana dönüşecek” değerlendirmesinde bulundu. Çin Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Miçotakis, “Çin, ülkenin stratejik coğrafi konumuna güveniyor” dedi. Önümüzdeki yıl Nisan ayında Çin’i ziyaret etmeyi planladığını belirten Yunanistan Başbakanı, geçtiğimiz hafta 60 Yunan iş adamıyla birlikte Şangay’da düzenlenen Çin Uluslararası ithalat Fuarı’nı (CIIE) ziyaret etmişti.

Bununla birlikte Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Çinlileri ‘başkaları uzaklaşırken Yunanistan’a gelip yatırım yapanlar’ olarak niteleyerek, övgüde bulundu.
Pire Limanı vurgusu

Diğer yandan Devlet Başkanı Şi ve Başbakan Miçotakis, Çinli denizcilik devi COSCO’nun bir takım yatırımlar yaptığı Yunanistan’ın Pire Limanı’nı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Miçotakis, Pire Limanı’nın Asya’dan Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Asya’ya açılan ana geçiş noktası haline geleceğini söyledi. Şi ise yaptığı açıklamada, “İşbirliğimiz sayesinde, Pire, Akdeniz'in en büyük limanı ve Yeni İpek Yolları Projesi’nin en önemli sacayaklarından biri oldu” ifadelerini kullandı.

COSCO Grubu'nun 2008 yılında limanın birinci ve ikinci kısımlarına yaptığı yatırım, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin başlangıç noktası oldu. Hong Kong merkezli COSCO, Yunanistan'ın en önde gelen yabancı yatırımcısı konumunda bulunuyor.

COSCO Grubu, 2016 yılında, Pire Limanı'nın hisselerinin yüzde 67'sini satın alarak, limanın üçüncü kısmına 2052 yılı sonuna kadar sürecek çeşitli yatırımlar yapmaya başladı. Başbakan Miçotakis, Şangay ziyareti sırasında, COSCO'nun Pire Limanı’na son 10 yılda yaptığı 600 milyon euroluk (660 milyon dolar) yatırımın 1 milyar euroya yükselebileceğini ve 3 bin iş imkânı yaratılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.
Turist sayısında artış bekleniyor

Miçotakis’in açıklamalarına göre Yunanlar son 15 yılda, Çin'de değeri 15 milyar euronun üzerinde olan binden fazla gemi inşa ederken 2019 yılında Yunanistan’ı ziyaret eden 200 bin Çinli turist sayısının önümüzdeki iki yılda 500 bine çıkması bekleniyor.

İki ülke arasındaki yakınlaşmanın bir diğer kanıtı ise Yunanistan’ın bu yıl ülkeye emlak yatırımı yapan 3 bin 400 Çinliye ‘altın vize’ vermesi oldu. 2013'te başlatılan bu programda Çinliler, Rusları ve Türkleri geçti.

Diğer yandan Çin Devlet Başkanı Şi, Yunanistan ziyaretinin ardından 13-14 Kasım tarihlerinde yapılacak BRICS Zirvesi'nin kapanış törenine katılmak üzere Brezilya’ya gidecek.

Yunanistan, Nisan 2019’da Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliği mekanizmasına tam üye olarak katıldı. Yunanistan’ın bu katılımı, mekanizmanın gelişimine katkı sağlarken Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiyi de güçlendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya