​Riyad Anlaşması’nın uygulanması noktasında ilk adımlar atılıyor

​Riyad Anlaşması’nın uygulanması noktasında ilk adımlar atılıyor

Salı, 12 Kasım, 2019 - 09:45
Yemen geçici başkenti Aden, Riyad Anlaşması hükümlerinin yerine getirilmesi sürecinde bugün Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik’i ağırlayacak (AFP)
Riyad/Şarku’l Avsat
Yemen meşru hükümeti, uluslararası desteği kazanmaya yönelik Riyad Anlaşması kapsamında diplomatik hareketliliği artırmaya başladı.

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Yemen’deki durumun normale dönmesi ve Riyad Anlaşması uyarınca hizmetlerin sağlanmasına hazırlık aşamasında hükümet yetkilileriyle beraber bugün Aden’e geri dönecek.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ise ülkesindeki siyasi süreci destekleyen G-20 ülkeleri büyükelçileriyle Pazar günü Riyad’da bir araya geldi. Resmi kaynakların bildirdiğine göre Hadi, büyükelçilere Yemen'de çeşitli düzeylerde yaşanan gelişmeler ve zorluklar hakkında bilgi verdi. Mansur Hadi ayrıca, Suudi Arabistan’ın desteğiyle Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasında imzalanan Riyad Anlaşması hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

Hadi’den Riyad Anlaşması vurgusu

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre Hadi, söz konusu toplantıda, Yemen’in çıkarlarını her şeyin üstünde tutan, meşruiyet, ulusal parametreler ve üç referans temelinde tüm Yemenlileri kucaklayan Riyad Anlaşması’nı gerçekleştirme çabalarına değindi. Aynı zamanda bu anlaşmanın başarılı olmasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere tüm dost ülkelerin istek ve çabalarına duyduğu güven ile iyimserliği vurgulayan Hadi, anlaşmanın devletin egemenliğine ve kurumlarının varlığına dayanarak Yemen’deki barışı sağlamak için çok iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

Hadi, “Anlaşmayı belirli bir zaman içerisinde uygulamak için desteğinize ihtiyacımız var. Biz tüm devlet kurumlarına direktifler vererek bu uygulamaları başlattık” ifadelerinde bulunarak G20 büyükelçilerinden anlaşmayı desteklemelerini istedi.

Tam bir yılını dolduracak olan Stockholm Anlaşması bağlamında da çok az ilerleme kaydedildiğine işaret eden Hadi, anlaşmayı kimin neden engellediğini belirlemek için sponsor devletlerin detaylı bir inceleme yapması gerektiğini belirtti. Hadi, “Husi darbeciler Yemen’deki insani duruma kayıtsız kalsa da, daha kapsamlı bir çözüme ulaşmak için bu anlaşmanın iyi bir platform olmasını istiyoruz” dedi.

Büyükelçilerden anlaşmaya destek

Diğer taraftan, büyükelçiler ise Riyad Anlaşması’nın tarihi bir adım olduğunu ve Yemen’in ihtiyacı olan barışı temsil ettiğini vurguladı. Kendi ülkelerinin de bu anlaşmaya destek verdiğini belirten büyükelçiler, Cumhurbaşkanı Hadi’nin çağrısına karşılık olarak siyasilerin de geçici başkent Aden’e geri dönmelerini dört gözle beklediklerini ifade etti.

Tüm devlet organlarını ve çeşitli kurumları Riyad Anlaşması hükümlerini uygulamak için Cumartesi günü derhal çalışmaya yönlendiren Hadi, “Acı dolu günleri geride bırakarak bu anlaşma vesilesiyle Yemen halkı için, onların umut ve isteklerini yerine getirmek için temiz bir sayfa açıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmar da dün Riyad’da, ABD'nin Yemen Büyükelçisi Christopher Henzel ile bir araya gelerek, bölgedeki son gelişmeleri konuştu. SABA’nın haberine göre Ahmar, “Riyad Anlaşması’nın devlet kurumları ve makamlarını harekete geçirmek için bir adım olmasını umuyoruz” diyerek, Suudi Arabistan’a sarf ettiği çabalar nedeniyle teşekkür etti. Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed Abdullah el-Hadrami de Avrupa Birliği'nin (AB) Yemen Büyükelçisi Hans Grundberg ile görüşme gerçekleştirdi

Editörün Seçimi

Multimedya