​BAE: Riyad Anlaşması, Yemen’deki siyasi çözüm için bir fırsat

​BAE: Riyad Anlaşması, Yemen’deki siyasi çözüm için bir fırsat

Salı, 12 Kasım, 2019 - 08:30
Dubai/Şarku’l Avsat
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bakanlar Kurulu dün, Suudi Arabistan himayesinde Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasında imzalanan Riyad Anlaşması’nı memnuniyetle karşılayarak, bu anlaşmanın Yemen’de birlik oluşturulması için önemli olduğu belirtildi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in, Riyad Anlaşması ile başarılı bir diyaloga öncülük ettiği belirtilerek, Suudi Arabistan’ın desteğinin, diyaloga katılan Yemenli taraflar arasında olumlu havayı güçlendirdiği vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, Yemen’in istikrarı adına BAE’nin Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’na her türlü desteği vereceği vurgulandı. Bakanlar Kurulu ayrıca, Yemen’deki hükümet ve kurumlara yönelik darbe ile yüzleşmek, ülkenin istikrar ve refahını koruyarak bölge güvenliğinin arttırmak ve siyasi çözüme ulaşmak için Riyad Anlaşması’nın fırsat olduğunu yineledi.

BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Yemen’i birleştirme çabalarının, BAE hükümeti tarafından her zaman takdir edilip, desteklendiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya