Tunus’ta yeni parlamento, hükümeti destekleyecek mi?

Tunus’ta yeni parlamento, hükümeti destekleyecek mi?

Pazar, 10 Kasım, 2019 - 14:15
İslamcı Nahda Hareketi, Tunus parlamentosunda çoğunluğu sağlayamadı (AFP)
Hamadi Muammeri
Tunus’taki Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK), geçen cuma günü 2019 yasama seçimlerinin sonuçlarını ilan etmesinin ardından  Temsilciler Meclisi Başkanı Abdulfettah Moro’yu, 2019-2024 ikinci parlamento döneminin açılış oturumunda (13 Kasım 2019) toplantı düzenlemeye çağırdı.

Toplantıya, İslamcı çizgideki Nahda Hareketi’nin Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi’nin başkanlık etmesi ise muhtemel.

Yeni meclisin görevlerinden biri, zor ekonomik ve finansal koşullar altında 2020 yılı devlet bütçesini belirlemek.

Tunus anayasası uyarınca BYSK’nin 10 Aralık öncesinde devlet bütçesini onaylaması gerekiyor.

Güçlü parlamento ittifakları

Yeni meclisin bir dizi parlamento ittifakından oluşması muhtemel. Bu çerçevede ilk grubun, Nahda, Onur Koalisyonu, Cumhuriyet Halk Birliği ve birçok bağımsızdan (yaklaşık 76 milletvekili ya da daha fazla) oluşması bekleniyor.

İkinci grubun ise Demokratik Akım ve Halk Hareketi’ni içermesi bekleniyor. Grup, yaklaşık 40 milletvekili içerecek.

Diğer grup ise, 38 milletvekiliyle Tunus’un Kalbi partisini içerecek. Gruba, bazı bağımsız milletvekillerin veya Tunus’un Kalbi’ne yakın partilerin de dahil olması mümkün.

Muhalefet saflarındaki seçimden sonra diğer bazı milletvekillerinin bu bloğa katılma olasılığı çerçevesinde Özgür Anayasa Partisi de 17 sandalye ile meclis içerisinde önemli bir ağırlığı temsil ediyor.

Atmosfer, pazarlığa açık

Parlamento işlerinde uzmanlaşmış gazeteci Serhan eş-Şeyhavi, Independent Arabia’ya yaptığı açıklamada, “Bu bloklar arasında yaşanan tartışmalar, son zamanlarda birkaç bloğu birleştirmeye odaklandı. Bu durum, parlamento içinde daha büyük nüfuz arayışı çerçevesinde gelişti” dedi.

Şeyhavi, parlamento bloklarının, hükümeti destekleyen blokları da içeren iktidar koalisyonuna bölüneceğini söyledi.

Mevcut parlamentonun, çok sayıda muhalif milletvekili içeriyor olmasıyla karakterize edildiğini belirten Serhan eş-Şeyhavi, çok sayıda milletvekili tarafından kabul edilen popülist söylem dalgasının, hükümetin çalışmalarındaki yıkıcı faktörlerden biri olduğuna dikkati çekti. Şeyhavi ayrıca, bu durumun da parlamentoyu, siyasi gerçeklik mantığından ve devletin gerçek olanaklarından uzaklaştırarak, siyasi pazarlık ve duygusal söylemlerle dolu bir alana dönüştüreceğini vurguladı.

Nahda’nın adayı Mustafa bin Cafer mi?

Nahda’da parti dışından bağımsız bir ismin aday gösterme olasılığı artıyor. Bu ismin de (Ulusal Kurucu Meclis’in 2011-2014 dönemi Başkanı) Mustafa bin Cafer olabileceği ifade edildi.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre Nahda’nın aday göstermek için diğer taraflarla güçlü ittifak kuramadığı parlamento sahnesini düzenleyen yasama seçimlerinin bir sonucu olarak Cumartesi (9 Kasım) ve bugün yapılması planlanan Şura Konseyi toplantısında bu durumun netliğe kavuşması bekleniyor.

Hem Demokratik Akım hem de Halk Hareketi, Nahda Hareketi’nden bir başbakan çıkmasını reddediyor.

Tunus’un Kalbi partisi (38 milletvekili), başbakanın Nahda dışından olması koşuluyla hükümette yer almaya hazır olduğunu belirtti. Demokratik Akım (22 sandalye) da İçişleri, Adalet ve İdari Reform bakanlıklarına sahip olma koşuluyla aynı tavrı sergiledi.

Yeni hükümet, güven kazanmak için çalışma programını Halk Temsilcileri Meclisi’ne sunacak. Programın onaylanması halinde Cumhurbaşkanı Başbakan ve üyelerini tayin edecek.

Editörün Seçimi

Multimedya