​Sudan Egemen Konsey Başkanı’ndan devrime karşı komplo uyarısı

​Sudan Egemen Konsey Başkanı’ndan devrime karşı komplo uyarısı

Pazar, 10 Kasım, 2019 - 13:45
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’un günler önce gerçekleştirdiği Kuzey Darfur Eyaleti’nin el-Faşir kenti ziyaretinden bir kare (Reuters)
Hartum/Ahmed Yunus ve Muhammed Emin Yasin
Sudan Devlet Başkanlığı Konseyi (Egemen Konsey) Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ülkenin içinden geçtiği ‘son derece kritik’ aşamayı atlatabilmesi ve sorunlarının üstesinden gelebilmesi için geçici hükümetin desteklenmesi çağrısında bulundu. Burhan ayıca eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in yönetimini deviren devrime karşı komplo kurmak isteyenlere dair uyarıda bulundu.

Orgeneral Burhan, Sudan geçici hükümetinin Başbakanı Abdullah Hamduk’un Belçika’nın başkentine gitmek üzere Hartum’dan ayrıldığı sırada açıklamalarda bulunurken Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin daveti üzerine Brüksel’e giden Hamduk burada, AB ülkelerinin dışişleri bakanları toplantılarına katılacak. Hamduk, söz konusu toplantılarda Avrupa ülkelerinden Sudan hükümetine destek vermesini isteyecek.

Sudan resmi devlet televizyonu aracılığıyla Nil Nehri Eyaleti’nin Şendi şehrinden canlı yayınlanan konuşmasında Burhan, “Ülke, başta yakıt ve ekmek olmak üzere birçok kalemde sorunlarla karşı karşıya. Tek el ve tek yürek olarak birlikte çalışmamız gerekiyor. Sudan'ı sorunlarından kurtarmak için yapabileceğimiz başka hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.

Vatandaşları yakıt ve un kaçakçılığıyla mücadelede geçici hükümete destek vermeye çağıran Egemen Konsey Başkanı, Direniş Komiteleri’nin haber ve yakıt kotalarının izlenmesinde önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

İsim vermeden Beşir yönetimini deviren devrime yönelik komplo kurmak isteyenlere karşı uyaran Burhan, “Kritik bir aşamadan geçen ülkenin komploculara fırsat vermeden bu aşamayı atlatabilmesini istiyoruz. Yolsuzluk, kronikleşen sorunlar, tekelleşme ve geçmişten miras kalan kötü alışkanlıklarla savaşıyoruz. Ülkemizi adaletsizlik ve yolsuzluktan kurtarmalıyız. Sudan devrimi, kendisi için yapılacak tüm çabalara ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden geçici hükümeti desteklemelisiniz” diye konuştu.

Barış için çaba sarf edeceklerine dair söz veren Egemen Konsey Başkanı, silahlı hareket liderlerine ülkeye geri dönme ve Sudan'ın inşasına katılma çağırısı yaptı.

Öte yandan Sudan Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Nasreddin Muferrah geçiş hükümeti içerisindeki sivil-asker ilişkisini onaylayarak, “Biz bir aileyiz. Siviller ve askerler olarak vatanın geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz” dedi. Muferrah ayrıca Direniş Komiteleri'nin tamamının Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’ne (ÖDBG) katılmaları çağrısında bulundu.

Devrik lider Ömer el-Beşir rejimine karşı başlayan halk devrimi sırasında mahallelerde kurulan Direniş Komiteleri, protesto ve gösterileri harekete geçirme konusunda büyük bir rol oynadı. Oturma eylemlerine aktif olarak katılan Direniş Komiteleri’nin bir kısmı Beşir rejiminin devrilmesinin ardından ÖDBG’ye katıldı.

Diğer yandan Başbakan Abdullah Hamduk'un AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin daveti üzerine Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB dışişleri bakanları toplantısına katılmak için bugün ülkeden ayrıldı. AB’nin üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyet, AB ülkelerinin geçici hükümete sağlayabileceği siyasi, ekonomik ve sosyal desteği görüşmek üzere geçen hafta Sudan'ı ziyaret etmişti. Heyet tarafından yapılan açıklamada, AB ülkelerinin Sudan’a yönelik ilk destek paketi duyurulurken bu yılın bitiminden önce temin edilmesi ve geçici hükümetin önceliklerini yerine getirmesi planlanan paketin maliyeti 241 milyon dolara ulaşacağı bildirildi.

Öte yandan Başbakan Hamduk’a ziyaretinde Ticaret ve Sanayi Bakanı Abbas Madani, Çalışma ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Lina eş-Şeyh ve Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanlığı Müsteşarı Mekki Mirgani Osman eşlik ediyor.

İlgili bağlamda basında yer alan haberlere göre Federica Mogherini’nin daveti, Sudan’daki son durumun anlaşılmasını, AB ülkelerinin geçici hükümete verdiği desteği öne çıkarmayı ve Sudan’ı siyasi, ekonomik ve sosyal olarak en iyi şekilde destekleme yollarını belirlemeyi hedefliyor.

Diğer yandan Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Faki dün yaptığı açıklamada, geçiş dönemi sürecinde kapsamlı bir barış sağlamanın, tüm tarafların büyük çabalar sarf etmesine bağlı olduğunu söyledi.

Ülkeye geri dönen silahlı hareket liderlerinden birini karşıladığı sırada açıklamalarda bulunan Faki, ‘silahlı mücadele’ liderlerinin ülkeye dönüşünün geçtiğimiz ay Juba’da geçici hükümet ile silahlı hareketler arasında yapılan müzakerelerin bir sonucu olduğunu söyledi. Faki, kapsamlı bir barış anlaşması için müzakereleri devam ettirecek olan ilkelerin duyurulmasının beklendiğinin de altını çizdi.

Bununla birlikte ÖDBG’nin oluşturduğu iktidar koalisyonu, Özgürlük ve Adalet için Birleşik Halk Cephesi Genel Sekreteri el-Emin Davud’un ülkeye dönmesini memnuniyetle karşılarken bunu, yapılacak müzakerelerin başarısının bir işareti olarak değerlendirdi. ÖDBG Sözcüsü Vecdi Salih yaptığı açıklamada nihai barış anlaşmasının imzalanmasından önce silahlı hareket liderlerinin ülkeye dönme kararlarının herkesin barışı istediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Sudan’a geri dönen el-Emin Davud ise ülkedeki sorunları çözmek ve Sudan’ın doğusundaki meselelere odaklanmak için geçici hükümetle birlikte çalışma sözü verdi. Güç için gelmediklerini söyleyen Davud, herkes için bir Sudan inşa etmek istediklerini vurguladı.

Egemenlik Konseyi ülkede bir müzakere ortamı yaratmak üzere geçtiğimiz ay siyasi davalarda hüküm giyen ve ülkeye girmeleri yasaklanan silahlı hareket liderleri için genel af çıkardı. Bunun üzerine ilk olarak Sudan Kurtuluş Hareketi (SLM) lideri Minni Arko Minawi beraberindeki bir heyetle birlikte 26 Ekim’de ülkesine dönmüştü. Sudan ile silahlı hareketler arasındaki barış müzakerelerinin ilk turu Güney Sudan’nın desteğiyle 21 Kasım’da başkent Juba’da gerçekleşecek.

Editörün Seçimi

Multimedya