İsrail raporu: Hamas ile başa çıkmada üç senaryo

İsrail raporu: Hamas ile başa çıkmada üç senaryo

Pazar, 10 Kasım, 2019 - 12:15
Kudüs/Şarku’l Avsat
Tel Aviv Üniversitesi bünyesindeki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nün (INSS) yayınladığı bir çalışmaya göre, İsrail’in bugün Hamas’ın Gazze’deki durumunu ele alması için üç farklı senaryo var. Bu senaryolardan en yakın olanı ise taraflar arasında anlaşmaya varılması.

İsrailli araştırmacılar Kubi Mikael ile Yuhnan Tsurev'in hazırladığı rapora göre ilk senaryo, mevcut durumun devam etmesi. Yani temelli bir gerginlik ya da sakinlik olmayacak, ancak gerginliğin ardından yerini sakinlik alacak.

İkinci senaryoda ise İsrail’in Hamas’a karşı askeri gerginliği kademeli olarak artacak ve en sonunda savaşa varılacak.

Üçüncü senaryoda ise Hamas ile İsrail, geniş çapta ve uzun vadeli anlaşmalar imzalayacak.

İsrail’in Gazze’de ciddi bir çıkmazla karşı karşıya olduğuna değinen çalışma, İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma şansının daha muhtemel olduğu sonucuna vardı. Ancak bu uzlaşma, Hamas’ın Gazze hakimiyetini sürdürmesini ve anlaşmaya karışmak istemeyen grupları kontrolü altına almasını gerektiriyor.

İsrail, Gazze’de bölünmeye neden olduğu için Hamas’ın yönetimini sürdürmek istiyor. Ancak sorun, Hamas’ın zaman içinde askeri yeteneklerini geliştirmiş olması.

Araştırmacı Tsurev, bu noktada şu sorunun sorulması gerektiğine değiniyor: Hamas’ın zayıflığı İsrail’e Filistin Otoritesine Gazze’ye dönme imkânı veriyor mu? Tsurev, bu soruya onay vermenin iki şey sebebiyle zor olduğunu ifade etti. İlki, İsrail ile müzakere edilecek siyasi bir atılımın olmaması, diğeri ise Filistinlilerin otoritenin hamlesini, İsrail tankı eşliğinde Gazze’ye dönüşü olarak yorumlamaları ihtimali. Ancak Filistin Otoritesi, Hamas'ı devirerek Gazze’ye oraya geri dönme önerilerini daha önceden reddetmişti.

Söz konusu rapor ise Hamas’ın İsrail’e karşı silahlı eylem gerçekleştirip hem de iktidarı elinde tutarak halkın ihtiyaçlarını karşılamak konusunda zorluk yaşayacağını öne sürdü. Hamas ise bunun için dış ilişkilere yönlenmeye çalışıyor. Şarku’l Avsat’ın haberine göre İsrail Stratejik İşler Bakanlığı Filistin Araştırma Bölümü eski Başkanı Mikael ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Hamas, İsrail’in kabullenmek istemediği konumunu tanıtmak için çok sayıda bölgesel ve uluslararası başkentle iletişim kanalları kurmada büyük bir çaba sarf etti. Bununla beraber, İsrail’le bir anlaşmaya varmakta da bir sorun görmüyor.”

Savaş ve ulusal güvenlik konularında uzman olan Mikail, söz konusu çalışmadaki açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Hamas, iki çelişkiyi de elinde bulundurmak istiyor: İsrail’e karşı silahlı direnişini bırakmamak, bir yandan Gazze kuşatmasını rahatlatarak Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirmek. İkinci seçenek; alt yapıyı geliştirmek, su, elektrik ve sıhhı tesisat teminini arttırmak ve istihdam sağlamaktan geçiyor. Aynı zamanda şeridin doğu sınırındaki haftalık yürüyüşlerle Gazze’deki Filistinlilerin İsrail üzerindeki baskısını harekete geçirmek de Hamas’ın istediği şeylerden biri.”

İsrail güvenlik birimleri de Hamas’ın şu anda İsrail’le savaşmak istemediği, Filistinlilerin yaşamlarını iyileştirmenin yollarını aradığı düşüncesiyle bu çalışmayı destekliyor. Hamas, bu yüzden son yıllarda anlaşmasını değiştirip Müslüman Kardeşler ile örgütsel ilişkisine son verdi.  

Editörün Seçimi

Multimedya