Suudi Arabistan eğitim müfredatında önemli değişiklik

Suudi Arabistan eğitim müfredatında önemli değişiklik

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 12:15
Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed, Milli Eğitim Bakanı ile görüştükten sonra yeni aşamayı anlattı (SPA)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Eymen el-Gabivi

Suudi Arabistan’da sanat artık küçük yaşlardan itibaren Suudilerin hayatında yer edinmeye başlayacak. Yeni eğitim müfredatına göre artık öğrenciler, çeşitli sanat dersleri de alacak. Bu yeni karar, kültür ve eğitim bakanlarının önceki akşam gerçekleştirdiği görüşmenin ardından geldi.

Ülkede uzun yıllar boyunca kültürel çalışmalar, medya, sanat ve müzik, dini açıdan günah sayılması sebebiyle reddedilirken, Twitter’da, müziğin okul müfredatına eklenmesi, muhafazakâr çoğunluğa sahip bir toplumda cesur bir hareket olarak değerlendirildi.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed, Milli Eğitim Bakanı Dr. Hamad bin Muhammed bin Hamad Al Şeyh ile görüşmesinden sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güzel günler geliyor” ifadelerini kullandı ve 80’li yıllara ait bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta, Suudi çocukların ellerinde müzik aletleri olduğu görülürken, çok sayıda kişi paylaşımın altına yaptığı yorumda, sanat ve dinin bir arada yürüyebileceğini ifade etti.

Bazı kullanıcılar, Kültür Bakanı’nın yaptığı paylaşımın ardından, Suudi Arabistan’daki okul ve üniversitelerde başlayacak olan resim, sanat, kültür ve müzik derslerini heyecanla beklediklerini ifade etti.

Bazı Twitter kullanıcıları bu kararı desteklerken bazıları ise kararı yanlış buluyor. Tüm koşullara rağmen Suudi Arabistan’da iz bırakan sanatçıların onurlandırılmasını talep eden kullanıcılar, bu kararın sanatın gelişimi için önemli olduğunu ifade etti.

Bakanlığın kararına karşı çıkan bir sosyal medya kullanıcısı, “Müzikteki derecem yükseldikçe, diğer dünyam azalıyor” gibi alaycı paylaşım yaparak, İslam şeriatında şarkıların yasaklandığını ve günah olduğuna vurgu yaptı.

Öğrenci Rehberlik Forumu isimli bir sayfa ise, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda kararı eleştirerek, dini geleneğin şarkılara izin vermediğini ifade eden din adamlarının paylaşımını yaptı.

Bir başka paylaşımda ise şarkıcı el-Ali, alaycı bir şekilde bu kararın beklendiğini söyleyerek, eğitim müfredatında yer alan bilgilerle, alınan kararın çeliştiğini söyleyerek, “Bu çelişkiyi gören çocuklarımızla nasıl yüzleşeceğiz?” sorusunu yöneltti.

Twitter kullanıcılarından biri ise Independent Arabia’da yer alan Türki el-Hamad’ın müziğin müfredata dahil olmasını talep eden videosunu paylaşarak, müziğin eğitim müfredatına girmesinin önemli olduğunu ifade etti. Kullanıcı videonun altına Profesör Türki el-Hamad’ın “Müzik ruhu güzelleştirir” ifadesini yazdı.

Suudi aktivist, Hamas el-Şamari ise Twitter hesabından iki bakana da teşekkür ederek, sanatın insanlığın ilerleyişi için önemli olduğunu ve insan hayatında maddi ve manevi yön arasında denge kuracağını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya