Yüzlerce Sih'in Pakistan'a 'tarihi geçişi'

Yüzlerce Sih'in Pakistan'a 'tarihi geçişi'

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 13:30
(AFP)
Yüzlerce Sih, bugün, ilk kez Hindistan ve Pakistan arasında, Sih hacıların vizesiz olarak Pakistan'daki hac alanına girişini sağlamak için özel oluşturulan Kartarpur Koridoru'nu kullanarak kendileri için kutsal olan bölgeye giriş yapmaya başladı.

Hindistan'ın yıllardır beklediği bu koridorun açılması, binlerce Sih ziyaretçinin önümüzdeki günlerde kurucularının doğumunun 550. yıldönümü kutlamalarına vizesiz olarak katılmasını sağlaması bekleniyor.

Öte yandan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, koridorun açılmasını sağlayan Pakistanlı mevkidaşı İmran Han’a teşekkürlerini sundu.

Guru Nanak Mozolesi, Hindistan sınırından sadece 4 kilometre uzaklıkta olan Pakistan'ın Kartarpur şehrinde yer alıyor.

Modi, koridorun Hint tarafındaki kısmının açılışında yaptığı konuşmada, “Hintlerin inançlarına saygı gösterdiği ve işbirliğinde bulunduğu için Pakistan Başbakanı İmran Han’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kartarpur, 30 milyon Sihler için en kutsal yerlerden biri olarak görülen, yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı bir şehir.

Sınır geçişinin açılışına rağmen Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, Hindistan ile Pakistan arasında ‘temas olmadığını’ söyledi. Bakan Kureşi, ilişkilerde yaşanan gerginliğin, 1999'da iki ülke arasında Kargil'in kuzey bölgesinde çıkan ve aylarca devam eden sınır ötesi çatışmadan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya