Suriye Anayasa Komitesi 25 Kasım'da tekrar toplanacak

Suriye Anayasa Komitesi 25 Kasım'da tekrar toplanacak

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 10:15
Cenevre-Londra/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye siyasetinin geleceğine ilişkin görüşmelerin birinci ayağının tamamladığını duyurdu.

Görüşmelerin beklenenden daha iyi geçtiğini aktaran Pedersen, komitenin 25 Kasım’da Cenevre’de tekrar bir araya geleceğini duyurdu.

Pedersen, rejim, muhalif ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıların, yer yer ‘sancılı’ geçse de genelde profesyonel bir atmosferde geçtiğini ifade etti.

Pedersen, toplantı sonrasında Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, “Toplantıların pek çok insanın beklentisinden daha iyi geçtiğini düşünüyorum. Bir sonraki tur 25 Kasım'da düzenlenecek” açıklamasında bulundu.

Pedersen, görüşmelerde egemenlik, toprak bütünlüğü ve terör gibi meselelere odaklandıklarını belirterek, daha fazla detay vermekten kaçındı.

Pedersen’in daha önceki açıklamasında, taraflar arasında güven inşası için gerekli bir adım olarak nitelediği Suriye’deki binlerce tutuklunun serbest bırakılması dosyasında görüşmelerde ilerleme kaydedilemedi.
‘6 ay içinde 60’dan fazla sağlık tesisi saldırıya uğradı’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Robert Colvill, dün yaptığı açıklamada, Suriye’nin İdlib bölgesinde, son 6 ay içinde 60’dan fazla sağlık tesisine saldırı düzenlendiğini ve hükümet güçlerinin bu saldırıları kasıtlı gerçekleştiği suçlamasında bulundu.

Rusya destekli rejim güçleri, halihazırda Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki son büyük bölgedeki İdlib’i almak için geçtiğimiz yaz ayından bu yana aralıklarla saldırılar düzenliyor.

Colville, yaptığı basın açıklamasında, "29 Nisan tarihinden bu yana 61 sağlık tesisine saldırı düzenlendi. Biz bütünü saldırıların kasıtlı olduğunu tam olarak bilemeyiz. Ancak hükümet yanlısı güçlerin, bu saldırıların tümü olmasa da büyük bir kısmını veya en azından bir bölümünü bilerek yaptığı yönünde güçlü işaretler var” dedi.

Colville, daha sonra Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bunların hepsi kaza eseri olamaz” diyerek, sağlık tesislerine yönelik herhangi bir saldırının kasıtlı olduğunun kanıtlanması halinde, bunun savaş suçu olarak değerlendirileceği uyarısında bulundu.

6 Kasım’da Kefer Nebel Hastanesi’nin bombalandığını söyleyen Colville, aynı hastanenin Mayıs ve Temmuz aylarında da hedef alındığını belirtti.

İdlib’in güneyindeki İhlas Hastanesi’nin bu hafta düzenlenen hava saldırıları sonucu hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

Colville, Türkiye destekli güçlerin geçtiğimiz ay YPG’li unsurları çıkarmak hedefiyle Suriye sınırında başlattığı operasyonda Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda en 92 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Suriye Özel Temsilcisi Necat Ruşdi, dünkü açıklamasında, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sonrasında bölgede 200 bin kişinin evini terk ettiğini, yarısının evsiz kaldığını veya kamplara yerleştiğini savundu.


Editörün Seçimi

Multimedya